Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kan Örneği Almadan Sıtma Teşhisi Koymak Dijitalle Mümkün

Kan Örneği Almadan Sıtma Teşhisi Koymak Dijitalle Mümkün
Kubilay Han Uluerim

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen CES 2017 teknoloji fuarında boy gösteren Ugandalı bir şirket, kan örneği almadan sıtma testi yapmayı sağlayan bir mobil uygulamanın tanıtımını yaptı.

Uganda’daki Makerere Üniversitesinden bir grup bilgisayar mühendisi öğrenci tarafından kurulan Matibabu, CES 2017’deki TechCrunch Hardware Battlefield yarışmasında mobil uygulamasının hünerlerini sergiledi. Ekip yarışmayı kazanamasa da oldukça fazla dikkat çekti.

Matibabu’nun uygulaması, ışık ve manyetik kullanarak kırmızı kan hücrelerini analiz ediyor. Matiskop adlı bir cihazı cep telefonuna bağlayan kullanıcılar, parmaklarını tarayabiliyor ve sıtma enfeksiyonuna dair belirtileri kontrol edebiliyor. Test sonucu saniyeler içinde geliyor ve doktorlarla paylaşılabiliyor. %80 isabet oranıyla çalışan uygulama, şu anda Uganda Başkanı Yoweri Museveni tarafından beğenilerek fonlamaya alınmış durumda.

Josiah Kavuma, Simon Lubambo, Joshua Businge ve Brian Gitta tarafından yürütülen proje; şimdilik dijital sağlık pazarına sürülmek için son rötüşlardan geçiyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment