Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kadınlar İçin 2 Yeni Teknoloji: iTBra ve Scanadu Urine

Kadınlar İçin 2 Yeni Teknoloji: iTBra ve Scanadu Urine
Kubilay Han Uluerim

Hergün televizyon ve internette yayınlanan kamu spotları sayesinde pek çok kadın meme kanserine karşı bilinçlendiriliyor. Fakat rutin kontrolleri kendileri veya doktorlar tarafından yapılmadığı veya unutulduğu sürece bu bilinçlenme etkisini yitiriyor. Zira kanser tedavisindeki en önemli faktör erken teşhis.

Bu tarz kontrollerin daha kolaylaşması ve sürekli olarak vücut faaliyetlerinin takibi için geliştirilen iTBra, bayanların işini oldukça kolaylaştırıyor. Bu giyilebilir teknoloji sayesinde kullanıcının göğüs sağlığı sürekli olarak kontrol altında. Cihaz, bölgedeki kan akışını ve ısıyı tespit ediyor. Kan akışındaki artış, bölgede tümor olabilme ihtimalini arttırıyor. Bunlara ek olarak, cihazın yanında bir de akıllı telefon uygulaması geliyor. Uygulama sayesinde kullanıcılar meme kanserine karşı ipuçları ve basit bilgiler öğrenebiliyor. iTBra 500’den fazla denekte kullanılarak %88’den fazla başarı oranı elde etmiş bir teknoloji. Tasarımın daha da geliştirilerek gelecekte her türlü sütyen için standart bir parça haline gelmesi planlanıyor.

02-Scanadu-Urine-medical-wearables

Kadınların sağlık durumlarını ölçebileceği bir diğer yöntem de idrar tahlilleri. Scanadu Urine sayesinde bu tarz tahliller için sürekli hastanelere gitmeye gerek kalmıyor. Bu teknoloji kadın sağlığı için üretilse de, böbrek hastalıkları ve diyabet için de kullanılabiliyor. Satın alınan set, kullanıldıktan sonra atılabilir bir test paletiyle ve akıllı telefon uygulamasıyla çalışıyor. İdrar örneğiyle temasa geçen palet, çeşitli renkler sayesinde yaptığı ölçümleri kullanıcıya gösteriyor. Bu paletin telefon kamerasıyla fotoğraflanmasından sonra, uygulama yardımıyla bir analiz yapılıyor. Daha sonra bu bilgiler doktorunuzla paylaşılabiliyor ve gerekli tedaviler için kullanılabiliyor.

Submit a Comment