Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sıtmaya Karşı Drogba’lı Farkındalık Kampanyası

Sıtmaya Karşı Drogba’lı Farkındalık Kampanyası
Can Aytı

Sıtma hastalığı Afrika’da yılda yaklaşık olarak 174 milyon insana bulaşıyor ve bu insanların 600.000’inin ölümüne sebep oluyor. Çoğunlukla kadınların ve 5 yaş altındaki çocukların ölümüne neden olan hastalık teknik olarak her 60 saniyede bir Afrikalı çocuğun hayatını alıyor. Yalnız bu hastalık sadece ölüm anlamına gelmemekte. Hastalıktan sonra ölüm riskini atlatsanız bile sonrasında aylar süren bir fiziksel zayıflama ve bitkinlik belirtisi devam ediyor.

Drogba 2010 yılında bu hastalığa yakalandığında futbol kariyeri hakkında korktuğunu ama ilaçlarını karşılayabildiği için bu hastalıktan kurtulabildiğini, yinede hastalığın 2 ay boyunca onu sahalardan uzak tuttuğunu belirtiyor.

Birleşmiş Milletler 2000 yılında kendine 8 Milenyum Kalkınma Hedefi belirlemişti (2015 yılında tamamlanmak üzere). Bunlardan 6.’sı ise HIV, Sıtma ve diğer hastalıklara karşı savaştı. Buna bağlı olarak sıtma yüzünden oluşan ölüm oranları %40 oranında düşse de, sıtma hala yılda yarım milyondan fazla insanın ölümüne sebep oluyor.

Drogba’nın kendi ülkesi Fildişi Sahilleri de bu hastalıktan en çok etkilenen bölgelerden birisi. Anlattığım bu gerçekler dahilinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Roll Back Malaria Vakfı’nın katkılarıyla Drogba kendi hikayesini insanlara anlatma fırsatını yakaladı.

Submit a Comment