Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kasım Ayında Büyüyen Sektörlere Asya’da Sağlık Sektörü Öncülük Etti

Kasım Ayında Büyüyen Sektörlere Asya’da Sağlık Sektörü Öncülük Etti
Berna Yaran

Asya ülkeleri arasında gerçekleştirilen Markit’s Asia Sector PMI’nın Kasım ayında yaptığı anketlerde 19 detaylı sektör arasında en güçlü büyümeyi gerçekleştiren sektörün sağlık sektörü olduğu bildirildi. Sağlık hizmetleri, 2010 Haziran ayından itibaren en keskin genişlemelerin görüldüğü, ilaç ve biyoteknolojinin ardından, 20 ayın en yüksek faaliyet büyümesi gösteren alanı oldu.

Sağlık sektörünün ardından, Kasım ayında büyüme gösteren ikinci sektör ise teknoloji oldu. Teknolojinin bileşenleri olan teknoloji ekipmaları ile yazılım ve hizmetleri ise büyüme tablosunda  üçüncü ve altıncı sıralarda yer aldı.

Finansal anlamda, düzenlenen sigortalama faaliyetlerindeki marjinal azalmayla beraber bankalar ve gayrimenkul değerlerde hızlı bir artış olduğu belirtildi.

Kasım ayında en az gelişme gösteren sektörler ise ormancılık ve kağıt ürünleri ile metal ve madencilik sektörleri oldu. Ayrıca bu sektörlerin  faaliyetlerinde Şubat ayından beri azalma olduğu belirtildi.

Saglikta_Giris

Yapılan bu anketlerde de görüldüğü gibi sağlık ve teknoloji, büyüme oranı oldukça yüksek olan iki sektör. Sağlık sektörünün gelişmesi ve bu gelişmelere verilen önemin atması, büyüyen diğer sektör olan teknolojiyi  sağlık alanında yenilikler yapmaya itiyor. Dijital ve mobil sağlık hizmetlerindeki artışı buna örnek olarak gösterebiliriz.

Submit a Comment