Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlar Mobil Teknolojide Oldukça Aktif

Doktorlar Mobil Teknolojide Oldukça Aktif
Buğrahan Ceylan

Kantar Medya Kaynakları’nın yaptığı bir çalışmada çıkan bulgulara göre, doktorların profesyonel anlamda akıllı telefon kullanma oranları inanılmaz sayılara ulaşmaya başladı.

Kantar Medya’dan Alejandro Alvarez: “Özellikle son 10 yılda dijital teknoloji, hayatımızdaki en önemli yardımcı haline gelmeye başladı.” diyerek kendi gözlemlerini belirtiyor.

Alejandro Alvarez’in gözlemi oldukça doğru, aynı şey sağlık uzmanları için de geçerli. Mobil teknolojiler ve dijital dünya hayatımızın içinde daha fazla yer ettikçe, sağlık sektörü de bu gelişmeden payını oldukça hızlı bir şekilde almaya başladı. Yalnızca sağlık uzmanları değil, hastalar da bu gelişmeler sayesinde yeni yöntemlere başvurmaya başladı. Hastaların dijital platformlara ve mobil uygulamalara artan ilgisi sebebiyle, sağlık sektörünün bu alanda daha aktif olmaya çabalaması hiç de şaşırtıcı değil.

Kantar’ın raporuna göre, Amerika’da bulunan doktorların 4’te 3’ü profesyonel amaçlarla akıllı telefon kullanıyor. Bu muazzam oran üstelik her yıl, neredeyse %9 oranında da büyümeye devam ediyor. Ayrıca araştırmaya katılan doktorlarla yapılan anketlerde, hem akıllı telefon hem de tablet kullanan doktorların oranı ise %38’dir. Akıllı telefonlar bir yana, tablet piyasasının da ne kadar etkili olduğunu tahmin edebilmek hiç zor değil.

Alejandro Alvarez açıklamalarına şu şekilde devam ediyor: “Anket düzenlenen doktorların cevapları incelendiğinde, %43’ü ilaçlar hakkında detaylı bilgi almak (Bu oran da ayrıca her yıl yaklaşık %13 civarında artmaktadır.) %39’u ise klinik araştırmaları incelemek için akıllı telefonlarını kullanmaktadır.” Bu oranın 2012 yılında %35 olduğunu da ekliyor Alvarez.

Araştırma hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Submit a Comment