Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yetkililerden Google’lamayın Çağrısı

Yetkililerden Google’lamayın Çağrısı
Alperen Sözen

İnsanların giderek daha fazla kendi sağlıkları hakkında söz sahibi olmak istediği ve bu konuda bazı aksiyonlar gerçekleştirdikleri bir çağda yaşadığımıza itiraz etmek pek mümkün değil. Yurt dışı araştırmalarına göre, insanların %70’i doktora gitmeden önce semptomları araştırarak bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Bu da Google’ın son zamanlarda medikal bilgi arayan kullanıcılarına uzaktan muayene önermeyle ilgili çalışmalara başladığını duyurmasının sebebini açıklıyor.

Buradaki en büyük sorun, çoğumuzun doktor ziyaretinde yaptığımız bu küçük araştırmayı saklı tutması. Pew araştırma şirketinin çalışmalarına göre, araştırma yapan hastaların %50’sinin buldukları sonuçları yalnızca bu sonuçlar negatifse ya da hastanın kendisi çok açık sözlüyse doktorla paylaştığı söyleniyor.

Tüm bunların ışığında Belçika’dan gelen yeni bir kampanya herkesi şaşırtacak nitelikte. DDB Brussels tarafından oluşturulan kampanya, semptomlardan yola çıkarak kendi kendine teşhisin büyük ölçeklerde yanlış teşhise yol açabileceği inancıyla insanlardan hastalandıklarında semptomları Google’lamamalarını istiyor.

DDBB Brussels tarafından oluşturulan kampanya aynı zamanda en çok aranan 100 medikal terimi içeren Adwords kampanyasıyla da destekleniyor. Kampanyanın videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Submit a Comment