Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

King’s College London’dan Kas Yorgunluğunu Ölçen Yeni Teknoloji

King’s College London’dan Kas Yorgunluğunu Ölçen Yeni Teknoloji
Kubilay Han Uluerim

Akıllı kıyafetlerin sürekli olarak geliştiğini ve hayatımıza girdiğini sürekli olarak haberlerimizde sizinle paylaşıyoruz. En son Athos’dan gelen teknolojik gelişmelere ek olarak, yeni bir proje Roger Ribas Manero ve King’s College London’dan geldi.

Koşarken meydana gelen kas yorgunluğunu ölçen giyilebilir bir teknoloji üreten ekip, geliştirdikleri bu kıyafetin, laboratuvar dışında kas yorgunluğu ölçen ilk cihaz olduğunu söylüyor. Kas ağrılarını ölçmenin her zaman belirli teknik problemleri olduğunu biliyoruz. Mevcut teknolojiler basit muayeneler için işe yarasa da, laboratuvar dışında yapılacak daha detaylı çalışmalar çok fazla paraya mal oluyor.

Ribas Manero ve ekibinin geliştirdiği teknoloji ise, eskileriyle karşılaştırıldığında çok daha esnek ve ucuz bir alternatif. Fikirlerinin temelinde ise, normal bir koşucu taytına elektrotlar ve devreler yerleştirip, taşınabilir Arduino mikro işlemcisine bağlamak var. Bu sistem sayesinde elektriksel uyarı verileri toplanıyor ve analiz ediliyor. Kıyafetin üzerindeki devreler, zig zag şeklinde çift dikiş atılarak yerleştirildiği için kolayca esneyebiliyor. Cihazın 7.5 voltluk şarj edilebilir pillerle çalıştığı da açıklanan bilgiler arasında. Cihazı 2 farklı koşucuya verip 5 km boyunca asfalt, koşu sahası ve kum gibi farklı yüzeylerde deney yapan ekip, deney boyunca bir çok kas hareketinin verilerini kaydettiğini söylüyor. Profesyonel atletler için performans yükseltme potansiyeline sahip bu teknolojinin, kas ağrılarıyla ilgili farklı deneylerde de kullanılıp veri bankaları oluşturulabileceği de belirtiliyor.

Submit a Comment