Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kolesterol Kalp Sağlığını Etkiler Mi? Vtuls ile Kendinizi Güvene Alın

Kolesterol Kalp Sağlığını Etkiler Mi? Vtuls ile Kendinizi Güvene Alın
Kubilay Han Uluerim

Birleşik Krallık’ta çalışan araştırmacı bilim adamlarının hazırladığı bir rapora göre, ülkedeki ölümlerin %27’sinin sebebini kalp hastalıkları oluşturuyor. Buna ek olarak, yeni bulgular kolesterolün kalp hastalıkları ile hiçbir alakası olmadığını gösteriyor.

Lakin, sağlık gözlem şirketi Vtuls’un baş sağlık memuru Dr. Robert Kelly, bu bulguların tamamiyle doğru olduğuna inanmadığını söyleyerek, kolesterolün azaltılmasının kalp rahatsızlıklarını önleyeceğini savunuyor.

“BMJ tarafından yayınlanan rapor kolesterolün ölüm sebepleriyle bağlantılı olmadığını vurguluyor. Bu, bazı vakalarda doğru olsa da hepimiz kolesterolün kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklarla alakalı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Avrupa, Birleşik Krallık ve ABD tarafından belirlenen ilkeleri takip edip fazla kiloyu azaltmalı, fazla yağ ve şekerden kurtulmalı, haftada 120 dk antrenman yapmalı, sigara içmemeli ve alkol kullanımını azaltmalıyız.” diyor Kelly.

Kalp hastalıkları, Vtuls’un kurucusu Jas Saini için yabancı bir kavram değil. Zira, Vtuls’u kurma ve sağlık gözlem hizmetleri vermesinin temelleri annesinin kalp rahatsızlıklarına dayanıyor. Uzun yıllar annesine bakmak zorunda kalan Saini, geliştirdiği sistem sayesinde aktivite takip cihazları ve doktor tavsiyelerini birleştirerek büyük kitlelerin kalp sağlığını korumayı hedefliyor.

Sistemi kullanan kişiler, sürekli olarak vücut değerlerini kontrol ettiği için, olası kalp krizi ve inme gibi vakaların yaşanmadan önce semptomların tespit edilmesi mümkün oluyor. Bunun için nabız ölçümü, yemek takibi, egzersiz sıklığı ve vücut ağırlığı kontrolleri ile doktor tavsiyelerini birleştiren Vtuls, özellikle 35 yaş üstü kişilerin kendi sağlıklarını gözlemlemelerini alışkanlık haline getirmelerini sağlıyor.

Submit a Comment