Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Pfizer, Eklem İltihaplanması Deneyinde Dijitale Başvuracak

Pfizer, Eklem İltihaplanması Deneyinde Dijitale Başvuracak
Kubilay Han Uluerim

İlaç sektörü devlerinden Pfizer, ClinicalTrials.gov‘da açılan yeni bir başlığa göre, eklem iltihaplanması üzerine geliştirilen bir mobil uygulamayı test etmek için Boston’daki Brigham and Women’s Hospital ile çalıştığını duyurdu. Pfizer’ın 500,000 $ ödenek ile desteklediği Eylül 2018’de gerçekleşecek deneye 190 hasta katılacak.

Açıklamaya göre, katılımcıların tamamını hastalık modifiye eden iltihaplanma önleyici ilaçlar (DMARD) kullanan fakat Brigham and Women’s Arthritis Center’da tedaviye devam etmeyecek eklem hastaları oluşturacak. Hastaların yarısı, ilk doktor ziyaretinden sonra telefonlarına mobil uygulama indirecek bir gruba rastgele eklenirken, diğer yarısı standart tedavi görecek.

Ginger.io tarafından geliştirilen uygulamada, hastalar her gün belirli soruları cevaplamaları için bildirim alacaklar. Verilen cevaplar bir toplum sağlık görevlisi tarafından gözlenen kontrol paneline gönderilecek. Bu gözlemci gelen bilgileri inceledikten sonra doktor ve hastaya semptomlarla ilgili rapor verecek. Uygulama, aynı zamanda içindeki sensörler ve ivme ölçer sayesinde pasifçe ek veri toplayacak.

Submit a Comment