Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Evde Parkinson Teşhisi İçin Klavyenizi Kullanmayı Denediniz Mi?

Evde Parkinson Teşhisi İçin Klavyenizi Kullanmayı Denediniz Mi?
Kubilay Han Uluerim

Bir grup araştırmacı sadece bilgisayar klavyesi ve bir mobil uygulama kullanarak kişilerin evde Parkinson testi yapmasını sağlayan bir yöntem buldu.

Araştırmacılar bu çalışma boyunca 43 sağlıklı gönüllü ve erken evredeki 42 Parkinson hastasını teste tabi tutmuşlar. Bu katılımcılardan deney boyunca bir paragraf yazıyı 10-15 dk içinde yazmaları istenmiş. Özel bir yazılıma bağlı olan klavye sayesinde kişilerin tuşlara ne sıklıkta bastığı ve bastıktan sonra parmaklarını ne hızla çektiği tespit edilmiş. Parkinson hastalarının olduğu grupta tuşlara basma ve parmağı tuştan çekme hızı arasında oldukça değişken süreler gözlemlenmiş. Sağlıklı grupta ise belirli bir yazma hızının sürekli korunduğu ortaya çıkmış.

“Ele aldığımız bu yaklaşım, dijital cihazlarla etkileşim gibi günlük olarak yaptığımız bir eylemden faydalanıyor. Bu yüzden günlük yaşantınıza yük olmuyor veya zamanınızı çalmıyor. Yaptığımız çalışmada Parkinson hastalığını tespit etmeyi sağlayan yeni bir yöntem bulduk. Bu yöntemin doktor ziyaretleri arasındaki zamanda kullanılabileceği ve veri toplamaya yardım edeceği kanaatindeyiz.”

– Araştırma Lideri Luca Giancardo 

Bu yazılım sayesinde evde test yapılmasının ve erken teşhisin mümkün olacağını söyleyen araştırmacılar, daha etkili tedavilerin geliştirilmesi için yeni bir fırsat sahibi olduklarını vurguluyorlar.

 

Kaynak:

Submit a Comment