Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kopenhag Şehri, Hitachi Consulting Sayesinde Devasa Bir Veri Tabanı Olacak

Kopenhag Şehri, Hitachi Consulting Sayesinde Devasa Bir Veri Tabanı Olacak
Kubilay Han Uluerim

Kopenhag şehri Hitachi Consulting ile anlaşarak, dünyanın ilk halka açık ve özel veri pazarını açacağını duyurdu.

Teoriye göre, sıradan vatandaşlar, belediye, sivil toplum kuruluşları ve akademiler dahil herkes City Data Exchange (CDI) adlı bu pazara ücretli veya ücretsiz veri koyabiliyor. Hitachi Consulting ise, bu platformu kullanarak kendi uygulamalarını geliştireceğini söylüyor. Sistemin tanımlamasına göre, bu veri tabanı küçük ve orta düzeyli yenilikçi şirketlerin uygulama geliştirilmesi için kullanılacak. CDI’ın 18 Mayıs’ta devreye girmesi beklenirken, kullanıcıların veri tabanında ne tarz veriler bulabileceğine dair bilgiler veren web sitesi şimdiden aktif.

Açıklanana göre bazı veriler ücretsiz olacakken bir kısmı veri sahibi kişi veya kurum tarafından ücretlendirilecek. Veri tabanındaki en önemli faktör: bilgilerin yığın halinde olması ve kişiye ait kimlik bilgilerinin bulunmaması.

Sistemin verdiği hizmetlerden bazıları: kişilerin ne kadar karbon salınımı yaptığını gösteren “energy insight” ve yolda geçen zaman ile yakılan kaloriyi gösteren “journey insight” uygulamaları. Bu uygulamalar, vatandaşları bilgilendirerek şehirdeki genel sağlığı artıracak ve 2025 yılında karbon seviyesini normale indirecek.

İnternette çeşitli ortamlarda sağlık verileri daha önceden paylaşılmış olsa da, bir şehrin tamamını kapsayacak çapta sürekli toplanan ve güncellenen bilgilerden oluşan herkese açık bir pazar ilk defa halka sunuluyor. Bu gelişme sayesinde bir çok ufak çaplı şirketin aradığı verilerin hazır olarak bulunması nedeniyle, geliştirilecek uygulamaların proje sürelerinin kısalacağı belirtiliyor.

Submit a Comment