Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kronik Akciğer Hastalığına GSK’dan Yeni Platform

Kronik Akciğer Hastalığına GSK’dan Yeni Platform
Ceren Gülpınar

GSK olarak da bilinen GlaxoSmithKline, kronik akciğer hastalığı olanlar için, tartışmasız piyasadaki en ilgi çekici platformu, pazarda bilgi ve ilham sağlayabilecek yeni bir web çalışması ile başlattı. Bundan önceki platform oldukça basit bir kullanıma sahipti ve ekstra araçlar içermiyordu. COPD.com yeni platformu ise, eskisine göre oldukça ilgi çekici. Hastalardan elde edilen görüşler de bu farklılığı doğrular nitelikte.

Yeni platform, kullanıcılarına kendi hesaplarını özelleştirme imkanı sunarken, akciğer hastalığı ile başa çıkan diğer durumdaki hastalarla ilgili içerikleri de okuma imkanı sağlamaktadır.

GSK, solunum cihazları üretirken, bu cihazların yalnızca piyasaya sürümünden değil, aynı zamanda kullanıcıların web sitelerini benimsemeleri için, onlara gerekli eğitimi sunmaktan ve hastaları doğru kaynaklara yönlendirmekten de sorumludur.

GSK, solunum desteğinde piyasanın lider firmalarından biri olsa da, ilgilendiği şey ürün ya da yalnızca satış değildir. GSK için asıl önemli olan, kronik akciğer hastalığına sahip olan hastalara yardım eli uzatabilmektir. Hastalara destek olmak için, kullanabilecekleri araçlar ve kaynaklar sunmaktadır. Amerikan Akciğer Derneği‘nin sunduğu rakamlara göre, 12.7 milyon hastaya konulan kronik akciğer teşhisiyle ülke çapında, yılda 24 milyon hasta etkilenmektedir. 2010 yılından beri, 134.000 kişinin ölümüne sebep olan kronik akciğer hastalığı, ölüme sebep olan 3. neden olarak gösterilmektedir.

dijital akciğer

2010 yılı şartlarında tedavi oldukça maliyetliydi ve kronik akciğer hastalığı için gereken bütçe 32.1 milyar dolardı. 2020 yılına kadar bu rakamların 49 milyar dolara kadar artması bekleniyor. Medicare tedavi için gereken masrafların %50’sinden fazlasın öderken, Medicaid ise yalnızca %25’ini ödemektedir.

Havas New York tarafından tasarlanan web sitesi ile, tanı aşamasından sonra kendi tedavilerini koordine edebilmeleri için, hastaların teşvik edilmeleri planlanıyor.

Sitede yer alan diğer özellikler, insanların kronik akciğer rahatsızlığı ile ilgili tüm temel verileri öğrenmelerine imkan tanıyor. Hastalık belirtileri, tanı ve hastalığın şiddetlenmesine yönelik kişiselleştirilmiş eylem planları, site içinde ayrıca mevcut. Sağlık hizmet ekipleri ve destek grupları üyelerinin rolleri ve sorumlulukları da, site içinde açıkça belirtilmiştir. Kendi tedavisini kendisi üstlenebilecek kadar cesareti olan hastalar için, platform oldukça kullanışlı ve yararlıdır.

Submit a Comment