Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kronik Yorgunluğu Olanlar İçin, Akıllı Telefon Uygulaması

Kronik Yorgunluğu Olanlar İçin, Akıllı Telefon Uygulaması
Ceren Gülpınar

Kronik yorgunluk sendromuna yakalanan hastalar, sağlıklarını iyileştirmek ve kendi hastalıklarını yönetmek amacıyla, Griffith University‘nin kliniği ve akıllı telefon uygulaması ile sunulan iki farklı hizmetten faydalanabilecekler.

Kronik yorgunluk sendromu, yüksek oranda yorgun hissetme, kemik ve eklem ağrısı, gürültü, hoşgörüsüzlük, denge bozukluğu, hafıza zayıflığı, konsantrasyon bozukluğu gibi etkileri olan zayıflatıcı bir hastalıktır. Vakaların çoğu aylar veya yıllar boyunca devam edebilir. Şu an için, hastalığın yaklaşık olarak 460.000 Avustralyalıyı etkilediği tespit edilmiştir.

Uzmanlar, yalnızca araştırma verilerine değil, aynı zamanda geçmişte uygun hizmet imkanına sahip olamayan hastalar için, klinik hizmet potansiyeline de sahip. Bu alanda yapılan araştırmalar ise, bağışıklık nedenlerini ortaya çıkarmak için uluslararası yolların bulunmasına yardımcı olmaktadır.

NCNED (National Centre for Neuroimmunology and Emerging Diseases), hasta ve klinik uzmanlarının hastalıkları yöneterek durumların gelişimini sağlaması için, yeni bir uygulamayı tanıttı.

Türünün ilk uygulaması olan CliniHelp, App Store‘dan indirilebilir. Uygulama kullanıcıların haftalık olarak hastalık belirtilerini izleme, değişiklikleri kontrol etme ve doktorlarıyla iletişime geçme imkanı sunmaktadır. Uygulamanın en önemli avantajı: Hasta algı problemi yaşadığında, doktorların hastalarından haber almasını sağlayacak olmasıdır.

Submit a Comment