Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlarımızın Dijital Dünyadaki Yeri [İnfografik]

Onur Tuhta

Saygın araştırma şirketlerinden Manhattan Research’ün, Türkiye’nin de bu yıl dahil edildiği, dijital doktor tablosu yayınlandı. İçerisinde Türkiye ile aynı dönemde araştırmaya dahil olan Avustralya’nın yanı sıra; Amerika, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Çin, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Tayvan, Brezilya, Meksika, Rusya ve Kanada da incelemede yer alan diğer ülkelerdir.

 

Görüldüğü gibi, raporda Türkiye geniş bir yer almaktadır. Ülkemiz için yüklesen bir pazar değerinin varlığından bahsedilirken, ilaç şirketlerinin yerel ve küresel faaliyetleriyle bu fırsatı değerlendirmesi önerilmektedir.

Doktorlarımızın mesleki internet kullanımı ve ilaç tanıtım faaliyetlerine katılım oranının birçok ülkeye göre düşük olmasına rağmen online ilaç tanıtım programlarına katılım ve talep oranının, bu araştırmaya Türkiye ile aynı dönem dahil olan Avustralya’dan fazla olduğu görülmektedir.

İki ülke arasında internet erişimi ve mesleki internet kullanım amaçları da karşılaştırılmıştır. Doktorlarımızın internet erişimi %60 olarak tespit edilmiş ve internetin genlikle danışma, bilgi edinme, ilaç bilgilerine erişim gibi amaçlar için kullanıldığı belirtilmiştir. Avustralya’da ise internete erişim oranı %80 olarak tespit edilmiştir.

Avustralya ile karşılaştırılan bir diğer konu ise, doktorların akıllı telefon ve tablet kullanımıyla ilgidir. Bu verilere göre akıllı telefon kullanan doktor oranı ülkemizde %64 iken, Avusturya’da bu oran %84 ayrıca Avusturya’da doktorların yarısından fazlasının tablet PC kullandığı belirtilirken ülkemizde bu oran %34‘tür.

Tablet PC kullanımıyla ilgili dikkat çeken bir diğer veriyse Amerika’daki artış. Geçtiğimiz yıldan bu yana %62 oranında büyümesi pazarın ne kadar büyük bir hızla genişlediğini gözler önüne seriyor.

Comments

Submit a Comment