Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kronik Yorgunluğun Çaresi Dijitalde Aranıyor

Kronik Yorgunluğun Çaresi Dijitalde Aranıyor
Kubilay Han Uluerim

Çocukken arkadaşlarınızla sokakta oynadığınızı ve akşama kadar eve dönmediğinizi hatırlayın. Maalesef böyle bir çocukluğa hiç sahip olmayan kişiler var. Günümüzde dünyadaki çocukların %2’si kronik yorgunluk (miyaljik ensefalomiyelit) hastası.

İnsanların sürekli yorgun hissetmesine neden olan bu hastalığa dijital bir çözüm getirmeye çalışan bir grup araştırmcı, bir mobil uygulama sayesinde hastaların hayatını değiştirebileceğini iddia ediyor.

Hollanda’da bir araştırmanın parçası olarak denenen uygulama; çeşitli terapi, egzersiz ve videolu görüşmeler ile hastalara yardımcı oluyor. Resmi açıklamalara göreyse deneye katılan çocukların üçte ikisinde şimdiden oldukça olumlu sonuçlar alınmış ve semptomların düştüğü görülmüş.

Bu tedavi şeklinin şüpheli olduğunu düşünenler elbette çıkacaktır. Zira araştırmaya göre kronik yorgunluk aslında psikolojik bir hastalık. Elde edilen sonuçlara bakılırsa bu düşünce şimdilik doğru gibi gözüküyor. Birleşik Krallık’ta yapılan benzer bir çalışmada da psikolojik terapi kullanılarak bu tarz sonuçlar alındığını belirten Hollandalı araştırmacılar, daha fazla deney yapılması gerektiğine kanaat getirmişler.

Deneyin bulgularının paylaşılmasının 2022’yi bulacağı da açıklanan bilgiler arasında.

 

Kaynak:

Submit a Comment