Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Sağlık Teknolojileri Projenizle Sandoz HACk’e Katılmayı Unutmayın!

Mobil Sağlık Teknolojileri Projenizle Sandoz HACk’e Katılmayı Unutmayın!
Kubilay Han Uluerim

Ülkemizde ve dünyanın geri kalanında sağlık teknolojileri ve hizmetlerinde birçok gelişme gerçekleşse de ortada bir erişim sorunu olduğu aşikâr. Bugün dünya genelinde 400 milyon kişi temel sağlık hizmetlerine, 2 milyar kişi ise ihtiyacı olan ilaca erişemiyor.

Ülkemizde de faaliyet gösteren Sandoz, bu sorunlara yerel çözümler üretmek için gençlere yönelik bir yarışma düzenliyor. Türkiye’den de 18-35 yaş arasındaki gençlerin katılabileceği Sandoz HACk’e (Healthcare Access Challenge) 30 Kasım tarihine kadar başvuru yapılabiliyor.

 

Peki, yarışma nasıl yapılacak?

Sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaşması için mobil teknolojiler temasının seçen yarışma, dünyanın sorunlarına çözüm bulmayı hedefleyen OpenIDEO tarafından desteklenecek. Zorlu bir değerlendirme sürecinin ardından seçilecek 6 finalistin projeleri OpenIDEO’da yayımlanacak. Kabul edilen fikirler jüriye sunulmadan önce OpenIDEO topluluğu ile birlikte geliştirilecek. Bu finalistlerin değerlendirmeye tabi tutulmasından arta kalan 3 kişi, yenilikçi projelerinin faaliyete geçmesi için fon yardımı ve mentörlükle ödüllendirilecek.

Sandoz Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Başkanı Altan Demirdere, tüm dünyada sağlık hizmetleri maliyetlerinin 2012 yılında toplam 6,5 trilyon doları bulduğunu, 2025 yılında ise bu rakamın 13 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini söylüyor. Bugün dünyanın hemen hemen her yerinde cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığını belirten Demirdere, sağlık hizmetleri erişimine çözüm getirilmesi için mobil teknolojilerin kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Yarışmayla ilgili detaylı bilgi almak isteyen okurlarımız Sandoz resmi web sitesi ve Facebook sayfasını ziyaret edebilirler.

 

Kaynak:

Submit a Comment