Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google DeepMind – NHS Ortaklığı Baş ve Boyun Kanserine Odaklanacak

Google DeepMind – NHS Ortaklığı Baş ve Boyun Kanserine Odaklanacak
Kubilay Han Uluerim

University College London Hospital‘ın 700 radyoterapi hastasından toplanan Anonim CT ve MRI taramaları Google’ın yapay zekâ bölümü DeepMind tarafından analiz edilecek.

Resmi açıklamaya göre projenin temel amacı sağlıklı ve kanserli hücrelerin ayrıştırılması için bir algoritma geliştirmek. Zira bu ayrışma baş ve boyun kanseri hastaları için oldukça önemli. Özellikle vurgulanan konulardan biri de radyoterapi tedavilerinin tasarlanmasının 4 saatten 1 saate düşürülmesi ve bu sayede daha fazla hastaya daha hızlı hizmet vermek.

deepmind-mustafasuleyman-01-300dpi

Mustafa Süleyman

“Yapay zekânın bu tür kullanılması bizim DeepMind’ı kurmamızın temel nedenlerindendir. Baş ve boyun kanseri hastalarında tedavi tasarımı süresini azaltmak için UCLH’in radyoterapi ekibiyle çalıştığımız için çok heyecanlıyız. Bu çalışmanın kanser hastaları ve onları tedavi eden doktorlar için gerçekten faydalı olmasını umuyoruz.” 

– The DeepMind Kurucularından Mustafa Süleyman

Ek olarak eski hastaların tıbbi taramalarını alan Deepmind’ın bu bilgileri güvenle saklayacağı ve ortaklık sonunda hepsini yok edeceği belirtiliyor. Böylece kişisel verilerin çalınması, kötü amaçlı kullanılması ve sahtekârlık gibi konuların önüne geçilmesi umuluyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment