Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Medido Sayesinde İlaçlarınızı Kullanmayı Unutmayın

Medido Sayesinde İlaçlarınızı Kullanmayı Unutmayın
Kubilay Han Uluerim

Royal Philips’in yeni araştırmasına göre, bağlantılı teknoloji çözümleri, ilaç kullanımı sadakatini önemli ölçüde artırıyor.

Araştırma sonuçları, bağlantılı ilaç saklama teknolojisi Medido‘nun kronik hastalara terapi boyunca nasıl yardım ettiğini gösteriyor. Bir yıl boyunca 1300’den fazla Hollandalı hastanın verilerinin analiz edilmesi sonucu, Medido kullanan hastaların %96’sının ilaçlarını düzenli bir şekilde aldığı görülmüş.

Philips Medido, basit tabirle evde ilaçlarınızı koyduğunuz ve kronik hastaların tedavisini destekleyen bir dispanser sistemi. Kullanım prensibine göre, hasta kişinin ilaç kullanma saati geldiğinde, dispanser kişiyi uyarıyor ve doğru ilacı kendisine veriyor. Philips’in açıklamasına göre, cihaz, kişinin ilacı alıp almadığını tespit ettiğinde hemşire ve bakıcılar gibi sağlık personellerine haber veriyor. Çalışanlar, bu sayede ilaç sadakatini takip etmek gibi basit işleri yapmak yerine daha önemli tedavi aşamalarına yoğunlaşabiliyorlar.

Açıklanana göre, yapılan araştırma, Hollanda’da günde ortalama 3 doz ilaç kullanan 1379 hastanın 881.000 defa ilaç kullandığını kaydetmiş.

Elde edilen bulgular:

  • Medido kullanan hastaların % 96’sı, Dünya Sağlık Örgütünün standart olarak belirlediği %80’in üzerinde ilaç kullanım sadakati göstermiş.
  • Günde 2 veya daha fazla ilaç kullanan hastalar, Medido ile %94 oranında ilaç kullanım sakati göstermiş.
  • İlaç kullanımı uzun süre boyunca, değişme olmadan, istikrarlı olarak devam etmiş.

Submit a Comment