Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisiyle Ameliyatlar Daha Güvenli Olacak

Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisiyle Ameliyatlar Daha Güvenli Olacak
Kubilay Han Uluerim

Royal Philips, yaptığı son açıklamada arttırılmış gerçeklikle çalışan bir cerrahi navigasyon sistemi geliştirdiğini duyurdu. Bu teknolojinin açık ve minimal invazif ameliyatlarda cerrahlara yardım edeceği belirtildi.

Son birkaç yılda yaşanan gelişmeler neticesinde insan vücudunda büyük kesikler açılmadan ve fazla kan kaybı yaşanmadan ameliyat yapmak mümkün oldu. Lakin bunun sonucu hastanın omurgasını görmek ve güvenli ameliyat yapmak biraz zorlaştı. Minimal invazif beyin ameliyatları veya karmaşık travmatik çatlak operasyonlarında, cerrahların görüntüleme ve navigasyon teknolojilerine güvenmesi gerekiyor.

Philips’in yeni arttırılmış gerçeklik teknolojisi, firmanın daha önceden ürettiği düşük güçlü röntgen sistemine ek özellikler getiriyor. Bu sistemde yüksek çözünürlüklü kameralar röntgen cihazına bağlanıyor ve hastanın bedeninin 3D görüntüsü çıkarılıyor. Bedenin dışını ve içini görüntüleyen teknoloji, implantların omurgaya doğru yerleştirilmesini kolaylaştırıyor ve ameliyat süresini kısaltıyor.

Philips-Hybrid-Operating-Room-with-Surgical-Navigation-Technology-1

Philips, Karolinska University Hospital ve Cincinnati Children’s Hospital Medical Centre’ın ortaklaşa yaptığı deneyler sonucunda teknolojinin oldukça iyi çalıştığı ve geleneksel yöntemlere göre çok daha iyi sonuç verdiği belirtiliyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment