Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

NHS Dijital Sağlığa Yüklü Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

NHS Dijital Sağlığa Yüklü Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor
Kubilay Han Uluerim

NHS England tarafından yayınlanan ve Dr. Arvind Madan’ın yorumuyla başlayan Forward View‘ın belirttiğine göre, NHS, pratisyen doktorların zamanını daha iyi kullanmalarını sağlayacak çevrimiçi randevular gibi sistemlere ciddi yatırım yapmaya hazırlanıyor.

“Genel pratisyenlikte tipik bir sabah zorlu randevular, yoğun telefon konuşmaları, reçete tekrarları, sonuçlar, evraklar ve ev ziyaretleriyle doludur. Ara verdiğinizde saate bakarsınız ve öğleden sonra olmuştur; işe geri dönersiniz. Yoğunluktan çalışanlar ile mantıklı bir konuşma yapma ihtimaliniz bile çok azdır. Neredeyse her doktor, az para kazanırken artan iş yüküyle boğuşmaya çalışır. Bu yüzden moral oldukça düşüktür.” diyor Madan.

Yayınlanan evrak, çevrimiçi randevularla beraber kişilerin kendi kendine bakmasını sağlayan yazılım ve uygulamaların da benimseneceğinden bahsediyor. Buna göre, IT ve teknoloji hizmetlerine %18 daha fazla yatırım yapılacağı ve çevrimiçi randevuların benimsenmesi için 45 milyon £’luk bütçe ayrılacağı söyleniyor.

Belirtilene göre, 2 yıl içerisinde pratisyen doktorlar dijital sağlık kayıtlarına her yerde erişebilecek. Ek olarak, hastaların çevrimiçi randevu almaları, reçete yenilemeleri ve tahlil sonuçlarını kontrol etmeleri mümkün olacak. Şimdilik ilk hedef, sene sonuna kadar hastaların en az %10’unun çevrimiçi hizmetlerden birini kullanmasını sağlamak.

Submit a Comment