Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Meme Kanseri Araştırmasına Sosyal Medya Desteği

Meme Kanseri Araştırmasına Sosyal Medya Desteği
Kubilay Han Uluerim

Kanser araştırmalarında bilgi toplamak amacıyla denek bulmak geleneksel yöntemler ile oldukça zor. Bu problemin üstesinden gelmek isteyen Dana-Farber Cancer Institute ve Broad Institute of MIT and Harvard, yaptıkları kanser araştırmasına yasal savunma grupları, sosyal medya ve bir web sitesi yardımıyla katılımcı topladı.

Açıklanana göre, yapılan araştırma metastatik meme kanserini ele alıyordu ve ilk 7 ay içerisinde 2000 katılımcıya ulaşmayı başardı. MBC Project adı verilen araştırma, katılımcı kişilerden sağlık kayıtları, tümor ve tükrük örnekleri toplayarak metastaz vakasının nasıl yaşandığını daha iyi anlamayı amaç edinmiş.

Projede yer alan Doç. Dr. Corrie Painter: “meme kanseri destek grupları gibi çevrimiçi topluluklarda var olan bilgileri daha da artırdık.” diyerek araştırmanın önemini vurguluyor.

Araştırma boyunca, hasta kişiler proje için yapılan web sitesindeki “Beni de say!” tuşuna tıklayarak üye olabiliyorlar. Sonra, sahip oldukları kanser hastalığı ve gördükleri tedavilerle ilgili soruları yanıtlıyorlar. Bir sonraki aşamada ise hastaların sağlık kayıtlarına erişim için izin isteniyor ve kişilere örnek toplamak için bir kit yollanıyor. Toplanan bu bilgiler ise Broad Institute’de analiz ediliyor.

Projenin başarıya ulaşmasından sonra yapılan açıklamalara göre, katılan 2000 kişinin %95’i gerekli bilgileri araştırmacılara iletmiş ve 1.100’den fazla kişi elektronik sağlık kayıtlarına erişim izni vermiş.

Submit a Comment