Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Microsoft’un Yapay Zekâ Projesi Önlenebilir Körlüğe Son Verecek!

Microsoft’un Yapay Zekâ Projesi Önlenebilir Körlüğe Son Verecek!
Kubilay Han Uluerim

Microsoft Hindistan, yapay zekâyı kullanarak büyük çapta göz sağlığı hizmeti vermek için Hayderabad merkezli L V Prasad Eye Institue ile ortaklaşarak bir araştırma ekibi kurdu. Microsoft Intelligent Network for Eyecare (MINE) adı verilen ekip, dünya çapında ünlü araştırma ve teknoloji enstitüleriyle çalışacak. Şimdilik açıklanan ünlü eğitim kurumlarından bazıları: University of Miami, Federal University of Sao Paulo ve Brien Holden Vision Institute.

Bu girişimdeki temel fikir ise Google DeepMind’ın projesine oldukça benziyor. Daha önceden de yazdığımız gibi Google DeepMind yapay zekâ kullanarak Birleşik Krallık’taki göz hastalıklarını tespit ve tedavi etmek için NHS ile ortaklaşmıştı. Hindistan ise bu yeni projenin yürütülmesi için oldukça mantıklı bir bölge. Zira dünyadaki ileri seviye görme bozukluğu çeken 285 milyon kişinin 55 milyonu Hindistan’da yaşıyor. Bu proje boyunca MINE, Microsoft’un bulut platformu teknolojisi Cortana Intelligence Suite’i ve hasta verilerini kullanarak göz hastalıklarını erkenden tespit edebilecek bir yapay zekâ geliştirecek. Bu sayede önlenebilir körlük vakaları bir gün tarihe karışacak.

Çocuklar bu araştırmanın ana odak noktası olacak. Projede yer alan kurumlar ise miyobun değişme hızı ve diğer göz hastalıkları için yapay zekânın nasıl kullanılabileceği üzerine çalışacaklar. Grup aynı zamanda refraktif cerrahinin önleyici sonuçları üzerine çalışmalar yürütüp her hasta için en iyi sonucu sunan standartları oluşturmaya çalışacaklar.

 

Kaynak:

Submit a Comment