Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Beyin Sarsıntısı Tehlikesine Samsung Müdahalesi

Beyin Sarsıntısı Tehlikesine Samsung Müdahalesi
Kubilay Han Uluerim

Samsung Avustralya, profesyonel atletlerin beyin sarsıntısı riskini gözlemleyen bir bant geliştirdi. Mashable’ın raporuna göre, teknolojiyi geliştiren endüstriyel tasarımcı Braden Wilson ve sinirbilimci Alan Pearce’e ürünü seri üretime geçirebilmek amacıyla Samsung tarafından ödenek de verildi.

BrainBand’in tanıtım videosunda söylenene göre rugby oyuncuları 55km hızla giden bir arabanın şiddetiyle birbirlerine çarpıyorlar. Bazıları ise bu kuvvetin 2 katına maruz kalıyor. Bu çarpışmalar, zamanla beyinde büyük hasara neden olabilir ve CTE denilen sinirsel hastalığa ortam hazırlayabilir. Kronik travmatik beyin hastalığı (CTE); koordinasyon bozukluğu, bunama, hafıza kaybı ve depresyona sebep olabilen ciddi bir hastalık. Bu yüzden sporcuların ağır sarsıntı yaşadıkları maçlardan sonra klinik muayenelerden geçmesi gerekiyor.

P1012304

Samsung’un Mixed Talents projesine katılan Branden Wilson ve Dr. Alan Pearce, aslında Samsung’un çalışanı değiller. Mixed Talents, 2 farklı alandan uzmanları birleştirip bir konuyu çözmek için çalışmalarını sağlıyor.

Geçtiğimiz Ekim 2015 tarihinde duyurulan proje, bugüne kadar bir çok videoyla gelişim sürecini tanıtmıştı. BrainBand teknolojisi içinde bir ciroskop, ivme ölçer, Bluetooth modülü, LED ışıklar ve batarya içeriyor. Cihaz, oyuncuların çarpışma esnasında topladığı bilgileri bir uygulama sayesinde hakemlere, sıhhiye birimlerine ve koçlara yolluyor. Üzerindeki LED ışıklar sayesinde sarsıntının şiddeti de gösterebiliyor. Böylece müdahale edecek doktorların ilk yardım sırasında yapacaklarına daha kolay karar vermeleri sağlanıyor.

 

Submit a Comment