Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Microsoft’un Renk Körlüğüne Getirdiği Yeni Çözüm: Color Binoculars

Microsoft’un Renk Körlüğüne Getirdiği Yeni Çözüm: Color Binoculars
Kubilay Han Uluerim

Bildiğiniz gibi renk körü insanların olgun bir meyveyi seçmesi veya kıyafet alışverişi yapması zor olabiliyor. Bu tarz basit ihtiyaçları karşılarken bile zevk alamayan kişilere yardım etmeyi isteyen Microsoft, akıllı telefonlar için bir mobil uygulama geliştirmiş.

Color Binoculars adlı uygulama, kamera lensinin özelliklerini dijital bir filtre sayesinde değiştiriyor. Böylece kırmızı ve yeşil gibi renklerin birbirinden ayrılması kolaylaşıyor. Bunu yapmak içinse pembe ve yeşil gibi ayırması daha kolay renkler seçiyor. Microsoft’un 2015 yılında yaptığı hackathon’da ortaya atılan bu fikrin prototipi, Tom Overton ve Tingting Zhu tarafından geliştirilmiş.

color-binoculars_hero

“Renk körü olan insanların renkleri birbirinden ayırmasını kolaylaştıran birtakım lensler olduğunu duyduk. Lakin bunlar çok pahalıydı ve biz de ‘hadi telefonlar için ücretsiz bir şeyler kodlayalım’ dedik.”

– Color Binoculars Kurucularından Tingting Zhu

Ekip direkt olarak basit bir hedefle yola koyulmuş: Kırmızıları daha parlak, yeşilleri daha koyu yapmak. Kendisi de bir renk körü olan Overton, yaptıkları çalışmalar sırasında kısa sürede sonuç almış ve renkleri kolayca ayırabilmeye başlamış. Microsoft Garage adlı proje laboratuvarına götürülen prototip, burada bir uygulamaya dönüştürülmüş ve farklı renk körlüğü türlerine uyum sağlayacak hâle getirilmiş. Özellikle aç-kapa tuşunun eklenmesiyle kullanıcıların anlık olarak cisimleri karşılaştırabilmesi mümkün olmuş.

 

Kaynak:

Submit a Comment