Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Microsoft’tan Giyilebilir Teknoloji Projesi: Akıllı Saatler

Microsoft’tan Giyilebilir Teknoloji Projesi: Akıllı Saatler
Yasemin Şahan

Microsoft‘un; US Patent and Trademark Office’e yaptığı, 1 Mayıs 2014’te resmileşen patent başvurusu ile Apple, Samsung ve LG gibi giyilebilir teknoloji ürünü akıllı saat üreten markalarla rekabete gireceği yeni projesi ile kulaklara çalınmış oldu. ‘’Wearable Personal Information System’’ adı altında tasarlanan çevrimiçi saat, kullanıcının fiziksel aktivitelerini izleme ve kaydetme, müzik dinleme, çağrı ve SMS alabilme ve gönderebilme imkanları sunuyor. Bu özellikler; Microsoft’un rakipleri ile aynı vaatlerde bulunduğunu gösterirken, akıllı saat kadranının çıkarılabiliyor ve kordonun temizlenebiliyor olması ile diğer akıllı saatlerden ayrışmakta. Bununla beraber, kadranın çıkması şarj işleminin pratikliğini artırıyor.

Microsoft-Smartwatch

Çevrimiçi saatin piyasaya sürüleceği tarih ve prosedür tam olarak bilinmemekle birlikte, Microsoft çevrimiçi objeler konusunda yatırım yapacağının sinyallerini verdi. Microsoft’un, Google Glass’a rakip olabilecek bir proje hazırladığı da giyilebilir teknoloji sektörünü çalkalayan söylentilerden. Bununla beraber, Apple’ın Carplay’ine karşı Microsoft, Windows in the Car projesini lanse etmişti.

Microsoft’un giyilebilir teknoloji ürünü akıllı saat üretimine girmesi bir açıdan sürpriz değil. 2002’de Fossil, Suunto, Tissot ve Citizen gibi meşhur saat markaları ile anlaşıp radyo dalgalarını kullanarak çevrimiçi hale getirilmiş saat teknolojisi üzerinden bilgi transferi sağlamayı amaçlayan SPOT (Smart Personel Objects Technology) projesini geliştirmiş fakat talep görmeyişi nedeniyle 2008’de Microsoft tarafından fes edilmişti.

Submit a Comment