Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

MS Hastaları İçin Microsoft ve Novartis’ten Yeni Teknoloji

MS Hastaları İçin Microsoft ve Novartis’ten Yeni Teknoloji
Kubilay Han Uluerim

Microsoft, MS hastalarının testlerde nasıl performans sergilediğini daha iyi değerlendirmek için Novartis ile ortaklaşarak, Assess MS adlı yeni bir sistemi geliştirmeye başladıklarını açıkladı. Aslında birkaç sene önce başlayan projenin, belli bir süre gizli tutulduğu söyleniyor.

Şu anda hastanelerde uygulanan MS testlerinde, buruna dokunmak, kolları yana açarak oturmak gibi hareketler mevcut. Doktorların hastaları izlemesi sonucu, sergiledikleri performansa göre bir değerlendirme yapıldığını, fakat bu değerlendirmelerin öznel olabileceğini belirtiyor projenin geliştiricileri. Microsoft’un İnsan Deneyimi ve Tasarım grubunda çalışan Abigail Sellen, çalıştıkları klinik tedavi uzmanlarının, hastalara oldukça değer verdiğini söyleyerek, pek çok nöroloğun da günümüzde uygulanan testlerin hata payının az olmadığını kabul ettiğini belirtiyor.

Buna çözüm olarak Novartis ve Microsoft, Kinect teknolojisini kullanarak, hangi hastanın hangi tedavilere göre ilerleme kaydettiğini tespit edip, değerlendirmeyi amaçlıyor. Assess MS’in doktorların yerini almayacağını söyleyen Sellen, bu teknoloji sayesinde doktorlar için doğru ve tutarlı bilginin sağlanacağını ve tedavilerin kolaylaşacağını söylüyor. Teknolojiyi geliştirmek için, Kinect’in kullanacağı yeni algoritmalar yazıldığı ve bunlar sayesinde en ufak beden hareketlerinin bile algılanabileceği söyleniyor. Fakat, öncelik olarak teknolojinin bir muayenehaneye sığacak ve uyacak şekilde klinik usullere göre uyarlanması gerekiyor.

Submit a Comment