Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yükselen Doktor Platformu: Doximity

Yükselen Doktor Platformu: Doximity
Buğrahan Ceylan

Aslında sosyal ağlar, doktorunuzun size çok daha kaliteli bir hizmet vermesini sağlayabilir. Tabii ki artık günlük hayatlarımızın vazgeçilmezleri olan Facebook, Twitter, Pinterest gibi popüler sosyal ağlar bir yana, yalnızca sağlık bilgisi edinmek amacıyla ortaya çıkarılmış gerçekten başarılı sosyal medya platformlarından bahsediyorum. Bu sosyal medya platformlarından bir tanesi de bir önceki yıla göre üye sayısını ikiye katlayarak 250.000 üyeye sahip olan Doximity doktor platformu.

Ücretsiz olan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık uzmanlarının yaklaşık %35’inin kayıt olduğu bu başarılı platform şimdiden American Medical Association‘dan daha fazla üyeye sahiptir.

Doximity platformu, doktorlara merak ettikleri sağlıkla ilgili herhangi bir konu hakkında meslektaşlarına danışabilme fırsatı sunuyor. İlaçların çeşitli yan etkilerinden, uzman tavsiyelerine kadar pek çok konuda, doktorlar birbirlerine soru sorabiliyor ve etkileşimde bulunabiliyor. Platformun amacı bir anlamda doktorlara özel bir Facebook hizmeti verebilmek.

doximity

2011 yılından bu yana düzenli olarak büyüme gösteren sosyal platform, doktorlar için Facebook LinkedIn arası bir konumlandırmaya sahip olabilmek için pek çok farklı özelliği de bünyesine katmaya devam ediyor. Tüm bu gleişmelere bakarak; Doximity ve benzeri sosyal medya platformlarının daha da fazla değer elde edebileceğini söylemek mümkün.

Tıp uzmanlığının işbirliğine ve bilgi paylaşımına dayalı bir meslek olduğunu söylemek de yanlış olmaz sanırım. Doktorlar ve diğer sağlık hizmetleri sağlayıcıları çoğunlukla birbirleri ile iletişim içinde olmalıdır ve bilgi paylaşımını; uzman görüşlerden faydalanmak, soru sorabilmek, hasta bakımı hakkında bilgi almak ve nadir durumları tartışabilmek amacıyla sürdürmelidir. Fakat bu gerekliliğe rağmen, sağlık uzmanları ve sağlayıcıları arasındaki bu iletişim aslında hasta gizliliği açısından bir anlamda tehlikeli de olabilmektedir.

Doximity ve benzeri sağlık alanına yönelik sosyal medya platformları hakkında bilgi almak için buraya, sağlıkta hasta gizliliği ile ilgili bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Submit a Comment