Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Sağlık Alanında Yeni Bir Uygulama

Mobil Sağlık Alanında Yeni Bir Uygulama
Buğrahan Ceylan

Mobil sağlık hizmetlerinin gün geçtikçe daha da popülerleşmesi, bu alanda yeni girişimlerin de ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu ay içinde mobil işletim sistemlerinin uygulama marketlerine girmiş olan yeni bir uygulama, mobil sağlık alanında oldukça parlak bir gelecek sunuyor.

Doctor on Demand isimli bu uygulama sayesinde (Uygulama şu an için tabii ki yalnızca A.B.D.’de hizmet vermektedir.) herhangi bir sağlık uzmanından uzakta yaşayan ya da sağlık hizmetlerinin masraflarını karşılayamayacak olan kişiler belli bir seviyede olan sağlık problemlerini uzmanlara gösterebilecekler. Bu sayede, özellikle küçük çaptaki sağlık problemleri için saatlerce bekleme odalarında kalmak ya da ayrıca randevu almak için uğraşmak zorunda kalmayacaklar. Şu an hem iOS hem de Android marketlerde kullanıma açık olan Doctor on Demand, A.B.D. sınırları için 15 farklı eyalette kullanılabilmekte ( California, Florida, Georgia, Ilinois, New York, Texas, North Carolina, Michigan, Pennsylvania, Virginia ve Washington).

Uygulamanın kullanımı ise oldukça basit; hastalar yalnızca kısa bir kayıt işlemi gerçekleştirmeli ve ardından rahatsızlıklarının belirtilerini ve daha önceki geçirdikleri rahatsızlıkları yazmalılar. Ardından bulundukları adres bilgilerini girerek, kendilerine en yakın olan doktor ile uygulama üzerinden bir görüşme alabilmektedirler. Şu an için uygulamanın 4 farklı kategorisi bulunmaktadır: Pediyatristler, iç hastalıklar, aile hekimliği ve Acil.

docondemand

Hastalar uygulama aracılığıyla yaptıkları görüşmeler için 40$’ a yakın bir ücret ödemektedirler, uygulamanın geliştiricileri bu ücretin 15 dakikalık bir görüşme için oldukça uygun olduğunu ve diğer türlü yüz yüze yapılan görüşmelerin hastalara çok daha maliyetli olduğunu savunmaktadır.

Güvenlik ise, tabii ki bu tür uygulamalarda en önemli konuların başında gelmektedir. Fakat Doctor on Demand uygulaması bu konuda kendilerine oldukça güveniyorlar. Gerekli HIPPAA uyumlulukları ve şifreleme destekleri olduğunu söyleyen şirket, fotoğrafların ve hastanın kullandığı cihaz bilgilerinin yerel sunuculara asla kaydedilmediğini de belirtmektedir.

Henüz çok yeni olmasına rağmen oldukça beğeni alan ve dikkat çeken bu uygulamayı incelemek isterseniz;

Doctor on Demand iOS

Doctor on Demand Android

 

 

 

Submit a Comment