Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Selfie Değil Healthie; Yeni Mobil Sağlık Terimi

Selfie Değil Healthie; Yeni Mobil Sağlık Terimi
Buğrahan Ceylan

Yazının ilk kısmında kişinin kendi sağlık kontrolünü yapmasını sağlamak amacıyla geliştirilmeye başlanan yeni bir mobil uygulamadan bahsedeceğim. Bu yeni uygulama ve akıllı telefona takılabilen küçük bir ek cihaz sayesinde, kullanıcılar kendi kan örneklerini alarak, kolesterol seviyelerini ölçebilecekler.

Cornell Üniversitesi’nde bulunan araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre, bu yeni mobil uygulamada kişinin tek elde etmesi gereken küçük bir ek cihaz ve kendi kan örneğini alabilecek kadar irade… Hastanın kullanacağı şeritler, alınan kan örneğindeki kolesterol seviyesine göre renk değişimine uğruyor ve bu sayede belli bir düzeyde ölçüm mümkün kılınıyor. Tüm sistem, akıllı telefonların kamera sistemlerinde yapılacak küçük bir değişiklik ile sağlanıyor. Bu değişiklik sayesinde cihaz şeritler üzerindeki renk farklılıklarını algılayabiliyor. Aynı araştırmacılar aynı zamanda D vitamin oranını ölçebilecek bir araştırmayı da yürütmektedir.

Bu ve benzeri mobil uygulamalar aslında mobil sağlık sektöründe gittikçe daha da popüler hale gelen bir trend. Şimdiye kadar Tek Doz Dijital’de mobil sağlık uygulamaları ile ilgili pek çok yazı yazdık ve içlerinde farklı işlevleri yerine getirebilen, pratikte de işe yarayabilen uygulamalar olduğunu gördük. Bunlardan bazılarını hatırlamak gerekirse;

1- Cardio Buddy
Oldukça farklı ve pratik hizmetler sunan bu uygulama telefonunuzu tamamen değiştirebilir. iPhone’unuzun kamera özelliğini kullanan uygulama, akıllı telefonun sensörlerini kullanarak ve fotoğrafınızı analiz ederek size anında kalp ritminizi söyleyebilmektedir. Tek yapabildiği bu da değil; gerekli ayarlamaları yaptıktan itibaren gıda bilgisi, uyku düzeni ve boy-kilo grafiklerinizi toplayarak size güncel grafikler sunabilen uygulama, sağlıklı bir hayata başlamakta en büyük yardımcınız olabilir.

amuzio

2- Argus – Personal Tracker

Argus, her anlamda tüm günlük aktivitenizi ölçerek daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz için size yol gösterebiliyor. Diğer uygulamaların sunduğu pek çok işlevi kullanıcıya tek elden sunabilen uygulama, topladığı bu geniş data ile oldukça yararlı geri dönüşlerde bulunabiliyor.

Yaptığınız tüm egzersizleri, yeme alışkanlıklarınızı, uyku düzeninizi, kafein tüketim oranlarını, boy-kilo analizlerini bir araya toplayabilen uygulama, kullanıcıların tek bir yazılımla sağlıklı bir hayat yaşayabilmelerini amaçlıyor.

3- Sleep Cycle

Eğer uzun bir uykudan dahi uyandıktan sonra kendinizi zombi gibi hissediyor ve sabahları ayılamıyorsanız bu uygulamayı denemekte gerçekten fayda var. Sleep Cycle uygulamasını indirip gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra cep telefonunuzu yatağına yorganın altına ya da yastığınızın yanına koyuyorsunuz. Tüm uyku süresi boyunca, hangi evrede olduğunuzu tahmin eden ve sabah sizi uyandırmak için uykunuzun en hafif olduğu anı bekleyen bu uygulama akıllı telefonunuzda mutlaka bulunmalı.

4- Handyscope

Özellikle cilt üzerinde bulunan riskli lekelerin incelenmesinde kolaylık sağlayan handyscope, neredeyse tüm iPhone cihazlarla uyumlu olarak çalışabiliyor. Akıllı telefonun kamera sistemine entegre edilen Handyscope, barındırdığı özel lens ve aydınlatma sistemi sayesinde, riskli lekelerin yüksek çözünürlüklü görüntülerinin alınmasına olanak tanıyor.

handyscope-35- Taşınabilir Göz Tetkik Kiti

Mobil cihazlara entegre edilebilen bu kit sayesinde, sağlık uzmanları oluşabilecek ciddi göz hasarı risklerini erken teşhis edebilecekler. Standart bir oftalmoloji kiti yaklaşık olarak 100.000£ değerinde iken, kendi kamerası ve işlemci gücüyle çalışabilen mobil kitin yaklaşık maliyeti 300£ kadar.

6- MedSnap

MedSnap uygulaması, aynı ismini bilmediğiniz şarkının detaylarına ulaşabildiğiniz gibi, kullanıcıya herhangi bir ilacın tüm detaylarını tek bir fotoğraf üzerinden verebilmektedir.

7- Color Picker

Bu uygulama özellikle renk körlüğü hastalığına sahip hastalar için vazgeçilmez olabilme potansiyeline sahip. Uygulama, Glass’ın kamera özelliğini kullanarak, odaklanılan nesnenin rengini kullanıcıya söyleyebiliyor. Oldukça basit bir işlev gibi gözüken uygulamanın hizmeti, aslında pratikliği ve Glass’ın taşınabilirliği sayesinde çok önemli bir işlevsellik kazanıyor.

Örneklerini arttırabileceğimiz bu mobil uygulamalara bakarak sağlık sektörü içinde sınırsız potansiyelleri olan yeni bir dönemin başladığını görmek hiç de zor değil. 2013 yılının dijital ve mobil sağlık araştırması da aynı sonuçları göstermektedir. Son zamanlarda oldukça sık kullanılan “selfie” sözcüğünün belki de mobil sağlık sektöründeki yansımasının bu gelişmeler olduğunu söylemek mümkün; selfie ya da healthie… Neticede tüm bu mobil uygulamalar, sizin kendi fotoğraflarınızı çekmenize değilse de kendi sağlık kontrollerinizi yapabilmenize olanak sağlayan uygulamalardır.

Submit a Comment