Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Nabzınız Q heart ile Sürekli Kontrol Altında

Nabzınız Q heart ile Sürekli Kontrol Altında
Kubilay Han Uluerim

Bilekten gelen sinyallerle kan basıncı ölçen giyilebilir bir cihaz yapmaya çalışan Quanttus, kan basıncı ölçen telefon uygulaması Q Heart’ı piyasaya sürdü.

Uygulama, kullanıcıların manual olarak kan basıncı verilerini girmesine veya HealthKit üzerinden senkronize etmesine izin veriyor. Kullanıcılar aynı zamanda, toplanan veriler hakkında notlar yazabiliyor, önceki verileri gözden geçirebiliyor ve kan basıncı raporlarını tablo halinde görebiliyorlar. Uygulamanın ölçümlerden sonra kişileri uyaran bir alarm sistemi de mevcut. Adını vermeyen bir çalışan, firmanın hâlâ sürekli olarak kan basıncı ölçümü yapabilen bir cihaz üzerinde çalıştığını MIT Tech Review‘a verdiği röportajda anlatıyor. Quanttus’un isabetli ve sürekli ölçüm yapan bir cihaz üretmesinin ise sandıklarından daha uzun süreceğini söylüyor.

Firmanın basına yaptığı açıklamada ise ”Hâlâ telefon uygulamasından daha büyük ve yenilikçi şeyler düşünüyoruz” cümlesi kullanılmış. Quanttus 2015 Ağustos ayında da çeşitli sorunlarla başa çıkmak zorunda kalmıştı. Özellikle the Boston Globe‘un yaptığı açıklamaya göre CEO Shahid Azim ve bazı çalışanların istifası üzerine projelerde duraklama meydana gelmiş.

Yeni cihazın çıkış tarihini beklerken şimdilik elimizde sadece Q Heart uygulaması bulunuyor.

Submit a Comment