Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Uygulamalar Reçetenizde

Mobil Uygulamalar Reçetenizde
Buğrahan Ceylan

Sağlık iletişimi üzerine dijital araştırmalar yapan Digitas Health firmasının yaptığı bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde kronik rahatsızlığı olan hastaların %90’ı doktorlarının önerdiği mobil uygulamaları kullanma eğilimindedir. Buna karşılık, %66’lık bir oran ise mobil uygulamalara hala pek sıcak bakmamakta ve yalnızca ilaç tedavisini kabul etmektedir.

Digitas Health şirketi, bu araştırmasını farklı rahatsızlıklara sahip olan 2,000 hasta ile görüşerek yapmıştır. Tam raporun sonbaharda yayınlanması beklenmektedir.

Araştırmanın diğer sonuçlarında, sağlık alanındaki mobil uygulamaları ağırlıklı olarak kullanan hastaların, çoğunlukla (yaş aralığı farketmeden) kadın olduğu ortaya çıkmıştır. Doktorlarının mobil uygulama önerilerine dikkat eden hastaların ise yaklaşık %60’ı 3 yıldır kronik rahatsızlıkalra sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuç, uzun bir süre boyunca rahatsızlıklarıyla savaşan hastaların, kendi sağlık durumları üzerinde daha çok kontrol sahibi olabilmeleri için mobil uygulamalara önem verdiklerini göstermektedir.

 

Mobil cihaz kullanımının yaygınlaştığı ve uygulama sayılarının sayısız olduğu günümüzde, hastaların mobil sağlık uygulamalarına yönelik ilgisini görmemezlikten gelmek, sağlık hizmetleri için oldukça büyük bir kayıp olabilmektedir. Nitekim, Digitas Health’in bir yıl önce sunduğu bir başka raporda ise, 25 büyük ilaç şirketinin yalnızca 3’ünün mobil cihaz uyumlu web siteleri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum, ilaç şirketleri başta olmak üzere, sağlık hizmetleri sağlayıcılarının teknoloji ve yeni kullanım alışkanlıkları üzerinde daha fazla araştırma yapmaları ve bu istekleri karşılamaları gerektiğini göstermektedir.

Digitas Health mobil inovasyon direktörü Geoff McCleary: “Hastalar, tedavi yöntemlerini ve sağlık hizmetlerine olan bağlılıklarını bambaşka bir seviyeye çıkarmaktadır. Gelişen ve ulaşılabilir teknoloji sayesinde, hastaların çoğu mobil uygulamar indirmekte, kablosuz ölçüm cihazları edinmekte ve Nike Fuelbands gibi ürünleri satın alarak kendi sağlıkları üzerinde daha çok kontrol sahibi olmaktadır. Tüm bu işlemleri, çoğu zaman bir sağlık uzmanına danışmadan gerçekleştirmeye başlayan hastalara, biz uzmanlar farklı alanlarda tavsiyeler vererek, gerekirse de kullanabilecekleri daha fazla araç sunarak, oluşan potansiyeli değerlendirmeliyiz.” dedi.

Submit a Comment