Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Durkheim Projesi ile İntihar Girişimlerinin Önlenmesi

Durkheim Projesi ile İntihar Girişimlerinin Önlenmesi
Buğrahan Ceylan

İnsanlar genelde hissettikleri yoğun acıyı dindirmek ya da birileri tarafından anlaşılmak istendiği için intihar girişiminde bulunurlar. Çevresi tarafından anlaşılmadığını hisseden ve çaresizlik hissinden kurtulamayan kişiler çareyi intihar girişiminde görebilirler. Peki acaba, sosyal medya ve mobil cihazların oluşturduğu bilgi havuzları incelenerek bir kişinin intihar girişiminde bulunabileceği tahmin edilebilir mi? Şu sıralar Facebook’un araştırdığı konulardan bir tanesi de bu.

Konu sosyal medya ve mobil cihazlardan bilgi erişimi olduğu zaman tabii ki, gizlilik üzerine uzmanlığı bulunan otoriteler de endişelerini dile getirmektedirler. Örneğin, bireyler bu bilgilerin toplanıldığını ve ne amaçla kullanılacağını bilecekler mi ya da izin vermeleri için bir tercih sunulacak mı?

Sosyal medya verilerinin analiz edilmesi ve bilgi toplanması ile gerçekleştirilmesi beklenen projenin ismi ise Durkheim Projesi. Bu proje ile anlık olarak takip ve analiz edilen bilgi, herhangi bir intihar girişimi şüphesinde, direkt olarak kişinin sağlık uzmanına ve akıl sağlığı uzmanlarına gönderilecek. Bu sayede erken müdahale yapılabilecek.

Durkheim Projesi’nde, sisteme belirtilecek olan “kırmızı” anahtar kelimeler, gönüllü olarak projeye katılacak olan kullanıcıların Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarında aratılması durumunda alarma geçecek ve profili gözlemlemeye başlayacak. Aynı bir arama motoru mantığında çalışması tasarlanan proje dahilinde, gönüllü kullanıcıların oluşturduğu bilgiler Durkheim Projesi kapsamındaki sunucularda saklanacak.

Submit a Comment