Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Geleceğin Cerrahları Nano Robotlar

Geleceğin Cerrahları Nano Robotlar
Buğrahan Ceylan

Teknoloji geliştikçe sağlık alanındaki kullanımlar da bilim kurgu filmlerini aratmamaktadır. Gelişen sensör, mikro çip ve kablosuz cihaz teknolojileri sayesinde yeni metotlar günden güne daha sık kullanılmaya ve başarı elde etmeye devam etmektedir.

Medikal teknoloji alanında, göz içine enjekte edilen yeni bir mikro robot ise son gelişmelerden bir tanesi. Zürih’de bulunan araştırmacılar, bazı cerrahi müdahalelerde sağlık uzmanlarına yardımcı olabilecek nitelikte, mikroskopik robotlar üretmeye başladı. Her bir robotun, vücuda sokularak mikroskobik inceleme yapabilmesi için, insan saç telinin 4 katı kalınlığında bir iğnesi bulunmakta ve bu iğneler sayesinde oldukça zor olan cerrahi müdahalelerin gerçekleştirilebilmesi planlanmaktadır.

Yakın bir gelecekte kullanılabilecek olan bu robotlar, boyutları sebebiyle herhangi bir güç kaynağını bünyelerinde barındıramamaktadır. Fakat hastanın başının etrafına yerleştirilmesi düşünülen elektromanyetik cihazlarla, robotlara enerji kaynağı oluşturulabileceği düşünülüyor. Ayrıca, elektromanyetik cihazların yaydığı kuvvetin artırılıp azaltılması ile, bu robotlar vücudun daha derin yerlerine gönderilip aynı şekilde geri çekilebilecek.

Henüz insanlar için tam anlamıyla kullanılacak seviyeye gelmeyen olan bu teknoloji ilk olarak, insan gözünün daha derinlemesine araştırılması için kullanılacak.

Submit a Comment