Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobilde 2014, Giyilebilir Teknolojinin Hakimiyetinde Geçti

Mobilde 2014, Giyilebilir Teknolojinin Hakimiyetinde Geçti
Alperen Sözen

Geride bırakmak üzere olduğumuz yılda, giyilebilir teknolojideki gelişmeler mobil pazarında ana sahnede yer aldı. 2015 ise giyilebilir teknolojinin dönüm noktasını yaşadığı yıl olacak.

2014 yılında gördüğümüz gelişmelerin çok çarpıcı olması şüphesiz giyilebilir teknolojilerin, krizlerden teninizin aldığı güneş miktarına kadar neredeyse her şeyi ölçebilmesinden kaynaklandı. İrili ufaklı pek çok teknoloji firması, hem işe yarayan hem de moda olabilecek kadar şık cihazlar tasarlamayı denedi.

Fitbit ve Jawbone Up gibi aktivite takip eden cihazlar büyük çoğunlukta olduysa da, büyük firmalar 2014 yılında akıllı saatleri pazara itmeye devam ettiler. LG ve Samsung Android sistemle çalışan saatleri pazara süren firmalardandı. Bu sırada sosyal medyanın bazı üyeleri de, bu cihazlara özel uygulamalarını sundular. Pinterest, Airbnb ve Groupon bunlardan bazılarıydı.

fitbit

Pazarın en yüksek profilli akıllı saati ve giyilebilir teknoloji ürünü geçtiğimiz Eylül ayında, HealthKit sonrası duyurulan Apple saat ile geldi. Diğer cihazların, basınçla çalışan dokunmatik ekranlarını ve yan taraflarda bulunan yakınlaştırma/uzaklaştırma işlevlerini düşününce Apple’ın saatinin son derece düşünceli ve stil sahibi olduğunu gördük. Geliştiriciler için kuralları ve araçları geçtiğimiz Kasım ayında yayımlanan saati, en erken 2015’in ilk çeyreğinde satın alabileceğiz.

Bu yıl yaşanan gelişmelerden biri de, biyometrik ölçümler yapabilen bilek bantları oldu. Kasım ayında yeni bir girişim olan Empatica, Embrace isimli bilek bandını epilepsi hastalarına yönelik olarak geliştirdiklerini duyurdu. Epilepsi krizlerini takip edebilen ve akıllı telefon uygulamasıyla, hastanın yakınlarına kriz anında haber verebilen bu cihaz; hastaların güvenliği açısından oldukça önemli. Cihazın 2015 yaz aylarında 199 dolardan satışa çıkması bekleniyor.

empatica

Google’ın 2012 yılında geliştiricilere ve sınırlı sayıda kullanıcıya sunduğu Glass ise ani bir düşüş yaşadı gibi görünüyor. Google buna rağmen ürünü geliştirmeye devam ediyor. Kullanıcıların ilgi kaybı na ve Twitter gibi sosyal ağların cihaz için uygulama geliştirme çabalarını askıya almalarına rağmen, Glass’ın yeni yılda çıkış yapıp yapamayacağını göreceğiz.

Glass’ın bu düşüşüne rağmen, giyilebilir teknoloji pazarında gelişmeler devam ediyor. Pazar gittikçe büyüyor ve Apple’ın saati gibi yeni cihazlar için büyük bekleyiş devam ediyor. 2015 yılı, giyilebilir teknoloji ürünleri için parıldama yılı olacak gibi görünüyor.

Submit a Comment