Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Annelerin Uyku Problemine Mobil Çözüm

Yeni Annelerin Uyku Problemine Mobil Çözüm
Buğrahan Ceylan

Doğum her anne adayı için oldukça farklı ve büyük bir tecrübe. Böyle bir tecrübenin ise farklı etkileri olabilmektedir. Günümüzde, her beş yeni anneden biri doğum sonrası depresyon ile boğuşmak zorunda kalmaktadır. Eğer tedavi yollarına gidilmezse, depresyonun etkisinde olan annenin kendisine ya da yeni doğmuş bebeklerine zarar verme olasılıklar bulunmaktadır.

Yeni bir teknoloji sayesinde, özellikle doğum sonrası uykusuzluğa bağlı olarak ortaya çıkan depresyon riskini azaltmak mümkün. Çoğu zaman doktorlar tarafından verilen uyku haplarının yerine, doğum sonra düzenli ve huzurlu bir uyku uyuyabilmek, akıllı telefonlara bir mobil uygulama indirmek kadar kolay olabilir.

Dünyanın en iyi nörologlarından alınan destek ile geliştirilmiş olan iOS uygulaması Sleep Genius, çeşitli algoritmaları kullanarak daha iyi bir uyku düzeni oluşturulmasına yardımcı olabilmektedir. Uygulama için kullanılan algoritmalar daha önce, uzay yolculuğuna çıkan astronotların uyku uyuyabilmelerine yardımcı olabilmek için geliştirilmiştir. Yer çekimine bağlı ağırlık farklılığı, uzayda güneşin hiç batmaması ve yaşam destek ünitelerin çıkardığı sesler yüzünden biyolojik saatlerinde kayma olan astronotlar, aslında bir anlamda annelerin çektiği uykusuzluk sebepleriyle benzer problemleri yaşamaktadırlar.

Sleep Genius uyku mekanizmasını tam manasıyla elinde tutan organı yani beyini hedef almaktadır. Uyku boyunca aktif olarak kalan duyu işitme duyusudur. Sleep Genius ise bu duyuyu kullanarak, bilimsel araştırmalar sonucu hazırlanmış melodileri kullanıcıya dinletmektedir. Bu sayede kişi uyku için daha elverişli bir ortamda bulunabilmektedir.

Submit a Comment