Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Cognitive Kit ile Ruh Sağlığı Bozuk Hastalardan Daha Fazla Veri Alınabilecek

Cognitive Kit ile Ruh Sağlığı Bozuk Hastalardan Daha Fazla Veri Alınabilecek
Kubilay Han Uluerim

Dünyadaki sağlık hizmeti veren kurumların çoğu ruh sağlığı problemleriyle baş etmeye çalışırken hastaların psikiyatristlerle görüşürken açık açık konuşmalarını umuyor veya doldurulan formlara güveniyor. Lakin bu iki yöntem de mükemmel sonuçlar vermiyor.

Bu verimsizliğin üstesinden gelmeye çalışan Birleşik Krallık merkezli Cambridge Cognition ve Ctrl Group hafızayı, dikkati ve giyilebilir cihazlara olan tepkiyi arttıran, hastaların ruh hallerini dışa vurabileceği Cognitive Kit adlı bir yazılım platformu geliştirdiklerini duyurdular.

Hastalar şimdilik 6 farklı ruh hâlini temsil eden ifadeleri seçip doktorlarına veya psikiyatristlerine gönderebiliyorlar. Ek olarak gün boyunca platformdaki birçok farklı oyunu oynayarak hafızanın ya da tepkinin yetersizliği, ruh hâli değişimleri vb. birçok konuda modeller çıkarabiliyorlar.

Apple’ın ResearchKit’i gibi Cognitive Kit’in de açık kaynaklı olacağı belirtiliyor. Yani bilim adamları ve araştırmacılar verilere istedikleri gibi erişebilecek, eğilimlerle ilgili modeller bulabilecek ve ruh sağlığı tedavilerini geliştirebilecekler. Yetkililerin söylediğine göre Cambridge Cognitive’de yapılan 2 haftalık deneyde 30 milyon veri toplanmış. Bu yüzden Cognitive Kit’in her hastaya verilmesi sonucu yüz milyonlarca veri elde edilebileceği vurgulanıyor.

Şu anda sağlık hizmeti tedarikçileri ve ilaç şirketleriyle anlaşarak Cognitive Kit’i piyasaya sürmeye çalışan Cambridge Cognitive’ın hedeflediği ilk hastalıklardan biri ise Alzheimer. Son olarak kalp sensörleri bulunan Apple Watch ve Microsoft Band 2 için geliştirilen platformun yakın zamanda diğer cihazlara da uyarlanacağı söyleniyor.

Submit a Comment