Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobile Monday’den Bir Fil Geçti!

Mobile Monday’den Bir Fil Geçti!
Onur Tuhta

Tek Doz Dijital’in geçtiğimiz ay Blippar sunumuyla başlayan Mobile Monday  maceramız bu ay da Evernote ile devam etti. TEB sponsorluğunda, Galatasaray Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte Evernote’un Avrupa Hesap Yöneticisi Emma Page, katılımcılara bir filin uçsuz bucaksız hafızasını tanıttı.

Sunumda; belge, doküman ve arşivleme ile ilgili uygulama yelpazesine sahip Evernote’un standart uygulaması ve Hello uygulaması üzerinde duruldu.

Evernote, tüm dosyalarınızı, yer imlerinizi, görüntülerinizi ve diğer tüm belgelerinizi senkronize etmeyi sağlayan bir araçtır. Özellikle Web Clipper ve Clearly eklentileriyle desteklendiğinde Evernote’dan çok daha iyi faydalanabilirsiniz.

Emma Page’in de dikkat çektiği nokta; Evernote’a kaydedilen belge her ne olursa olsun (word belgesi, jpg ya da pdf) aramalarda kullanılan kelimeyi o belgeyi tarayarak kullanıcısına sunmasıydı.

Sunumda bahsedilen bir diğer konu ise, eğitim alanında Evernote’un kendisine Evernote Teachers uygulamasıyla yer açtığıydı.

Sunumda özellikle tanıtılan Evernote Hello uygulaması, benim gibi, insanların isimlerini sürekli unutanlar için ve “kartvizit verme” seremonisinden sıkılanlar için biçilmiş kaftan. Bulunulan ortamı, LinkedIn ve Facebook hesaplarındaki arkadaş çevresini tarayan uygulama, kullanıcıların kişisel bilgilerini ve mesleklerini sizin için düzenliyor.

Kişisel verilerin saklanması, dokümanların düzenlenmesi ve her şeyi sizin yerinize hafızasına kaydeden faydalı aracın kullanımının iş dünyasında ve bireysel kullanımda oldukça yaygın olduğu belirtiliyor. Bu popülerliğin sağlık alanında kullanımı nasıl olabilir diye düşünüldüğünde, öncelikle veri depolama ve paylaşma konusundaki güvenlik önlemlerinin sağlık sektörünü ikna etmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Onun yanı sıra, eğitim konusundaki girişimini ve kazandığı deneyimleri tıp eğitimi ya da hasta bilgilendirme konularına yansıtabileceğine inanıyorum. Ayrıca Evernote’un “hatırlatıcı” özelliği ilaç takibi için uyarlanabilir. Ama ne olursa olsun yemek ve eğitim için oluşturulan spesifik uygulamalar gibi sağlık alanına özgü bir uygulama oluşturmaları gerektiğini düşünüyorum.

Submit a Comment