Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

NBA Giyilebilir Teknolojileri Kullanmaya Başlıyor

NBA Giyilebilir Teknolojileri Kullanmaya Başlıyor
Alperen Sözen

Amerika’nın milli basketbol birliği NBA, Amerika’nın ilk tüm oyuncularını giyilebilir teknolojiyle donatan birliği olacak. Aktivite ekranları ve giyilebilir teknolojileri oyuncularına hem antrenmanlarda hem de müsabakalarda giydirmeyi hedefleyen NBA, böylece oyuncuların antrenman performansları ve müsabaka performansları arasındaki farkları gerçek zamanlı ölçebilecek. NBA’in geliştirme ligi olan ve D-League diye de anılan Development League, çoktan oyuncularının kıyafetlerini sezon sonuna kadar sensörlerle donatma kararı aldı.

Oyuncular 28,3 gramlık aletleri kıyafetlerinin içine monte edecek. Aygıtlar, STAT Sport Technologies, Zephyr ya da Avustralya’lı olan ve New York Knicks için biyometrik cihazlar üreten Catapult Sports tarafından sağlanacak. Cihazların forma altında oyuncuların göğüslerinin üstünde ya da kürek kemiklerinde olması tasarlanıyor.

gt

İstatistikleri takip etme ve oyuncu performansı optimizasyonu söz konusu olduğunda, takip cihazları aynı zamanda D – League‘in son zamanlarda kabul ettiği bazı diğer girişimleri de değerlendirmeye alacak. Bu girişimlerden biri de gerçek zamanlı maç esnasında her hareketi sayısallaştıran ve analiz eden SportsVU kameraları. Ancak sağlık takibi özellikli cihazlar, oyuncuların kariyerlerini tehdit edebilecek hastalıkları ya da sakatlıkları çok geç olmadan fark edebilmeleri açısından, çok daha yararlı olacak gibi görünüyor.

Mobil sağlık girişimcisi ve Dallas Mavericks sahibi Mark Cuban, eski NBA oyuncusu Earvin “Magic” Johnson ve Charles Barkley gibi panel katılımcılarının NBA’de kullanılacak bu cihazların oyuncuların istatistiklerini değerlendirmek için yanlış, sağlık değeri açısından ise doğru olduğunu düşündükleri belirtiliyor. Panel ile ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Submit a Comment