Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bu Süper İnce ve Esnek Elektronik Deri Giyilebilir Teknolojinin Geleceği Olabilir

Bu Süper İnce ve Esnek Elektronik Deri Giyilebilir Teknolojinin Geleceği Olabilir
Özge Uçar

Japon bilim insanları, kullanıcının kalp atışlarını ölçebilen esnek ve ultra ince elektronik deri üretti. Yapay deri, içine gömülmüş sensörler ve kablosuz ağ bağlantısı sayesinde ölçüm verilerini akıllı telefonunuza, harici depolama cihazınıza ya da buluta gönderebiliyor.

Giyilebilir teknolojiler günümüzde hala yaygın olarak kullanılmıyor olabilir, fakat bu alanda son zamanlarda önemli gelişmeler yaşanıyor. Zihinlerimizi okumayı vaat eden giyilebilir MRI cihazlarından, vücudumuzdaki implantlara adapte edilebilen bükülebilir bataryalara varan çarpıcı nitelikte yenilikler, geleceğin dünyasında bu teknolojilerin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacağını gösteriyor.

Tokyo Üniversitesi’nde araştırmalarını sürdüren Prof. Takao Someya ve beraberindeki bilim insanları tarafından geliştirilen süper ince ve esnek elektronik deri, doğal görüntüsü ve veri alışverişini kolaylaştıran gelişmiş bağlantı özelliğiyle mevcut elektronik derilerden ayrılıyor. Teknolojinin mucitleri olan Prof. Someya ve ekibi, geliştirdikleri elektronik derinin normal uzunluğunun yüzde 45’i kadar uzama kabiliyetinin olduğunu ve bu esnek cilt ekranında bazı basit hareketli grafikler oynatılabileceğini belirtiyor.

Bu yeni teknoloji sayesinde, yaşamsal bulguları devamlı izlenmesi gereken hastaların verileri direkt olarak doktoruna iletilebileceği gibi hareket yeteneği sınırlı hastaların ölçümleri, sağlık merkezlerine gitmelerine gerek kalmadan yapılabilecek.

 Kaynak : Futurism

Submit a Comment