Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İstediğiniz Yerde Gerekli İlacı Üretmek Dijitalle Mümkün Olacak

İstediğiniz Yerde Gerekli İlacı Üretmek Dijitalle Mümkün Olacak
Kubilay Han Uluerim

MIT’deki araştırmacılar, doktorların savaş alanlarından Mars’a kadar pek çok farklı yerde kişiselleştirilmiş ilaçlar üretmesine yardım edecek bir mobil sağlık cihazı üzerinde çalışıyorlar. Bu cihaz sayesinde her yerde istenilen ilacın istenildiği zamanda üretilebileceği söyleniyor.

Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından desteklenen proje, mobil sağlık teknolojilerinin savaş alanı, kırsal bölge klinikleri, üçüncü dünya ülkeleri, sağlık ocakları, gemiler, petrol platformları ve hatta uzayda bile kullanılabileceği fikriyle yürütülüyor.

MIT-Biologics-1_0

“Bu projenin amacı küçük boyutta taşınabilir bir ünite geliştirerek her yere nakil yapılabilmesini sağlamak. Yanınızda gerekli kimyevi maddeler olduğu sürece istediğiniz ortamda gerekli ilacı yapabileceksiniz.”

– MIT Kimya Mühendisliği Profesörü Klavs Jensen

Nature Communications‘ta önceden bahsedildiği üzere, MIT ekibi Pichia pastoris adı verilen yeni bir maya geliştiriyor. Bu maya istenildiği zaman belirli bir kimyasala maruz bırakılarak 2 sağaltıcı proteinden birini üretecek hâle getirilebiliyor. Bu işlem, gerektiğinde masa üstü mikrobioreaktör adlı bir cihaz içinde istenildiği kadar tedavi maddesi üretmek için modifiye edilebiliyor. Bu sayede büyük çaplı seri üretim engeli aşılıyor ve her yerde ilaç üretimi mümkün kılınıyor.

Submit a Comment