Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Resmed’ten Uyku Apnesi Terapisini Takip Eden Yeni Uygulama: myAir

Resmed’ten Uyku Apnesi Terapisini Takip Eden Yeni Uygulama: myAir
Kubilay Han Uluerim

Uyku apnesi hastalarının uyurken düzenli nefesli almasını sağlayan sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) maskeleri için yeni bir mobil uygulama geliştirildi.

Tıbbi cihaz firması ResMed tarafından geliştirilen myAir uygulaması hastaların cihazı aksatmadan kullanmasını sağlıyor. Bunun için için videolar, e-postalar ve bildirimlerle duruma göre koçluk bilgisi veriyor. Örneğin kullanıcı kişi CPAP maskesini taktıktan sonra uygulamaya giriş yapıyor ve sabah kalktığında myAir score adlı puan tablosuna bakıp 100 üzerinden kaç puan aldığını görüyor. Bu puanlar maske ile ne kadar uzun süre uyudukları, saat başı kaç defa nefeslerinin kesildiği ve maskenin yüze ne kadar iyi oturduğu gibi konulara göre belirleniyor.

myAir-product-therapy

“Önceden hastaların etkileşime geçeceği bir uygulama yoktu ve cihazı kullandıktan haftalar sonra doktora gidip muayene olmadığınız sürece terapinin etkilerini ölçemiyordunuz. Lakin bizim uygulamamız insanların ilgisini çekiyor ve hastanın çıkarlarını koruyor.”

– Resmed Kıdemli Ürün Etkileşim Müdürü Jeremy Maleca

Ek olarak ResMed’in bu uygulamayı kullanarak yaptığı bir deney de bulunuyor. Maleca’nın söylediğine göre uyku apnesi hastalarında CPAP kullanımına bağlılık %60 iken myAir kullanan hastalarda %84’e kadar artış görülmüş. Kullanıcıların güncel olarak cihazdan rapor almasının bunun temel sebebi olduğu belirtiliyor.

Submit a Comment