Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

NHS 111 Yardım Hattı Artık Yapay Zekâlı Operatörlere Emanet

NHS 111 Yardım Hattı Artık Yapay Zekâlı Operatörlere Emanet
Kubilay Han Uluerim

Birleşik Krallık’ın ünlü sağlık sistemi NHS, Ocak ayı sonundan başlayarak NHS 111 acil olmayan yardım hattına bir yapay zekâyı görevlendirecek.

6 ay boyunca Kuzey Londra’nın Camden, Islington, Enfield ve Barnet ilçelerinde yaşayan 1.2 milyon kişi bu hizmetten faydalanabilecek. Bir mobil uygulamayla çalışan bu sistem, acil olan fakat hayati tehlike taşımayan durumlarda kullanılabilecek. Hasta kişiler telefonda yetkili biriyle konuşmaktan ziyade semptomlarını uygulamaya yazarak girecekler. Babylon adlı bir şirketin geliştirdiği yapay zekâ; her kelimeden sonra veri tabanlarını tarayacak, yeni sorular soracak ve analiz yapacak.

Algoritmalar sayesinde milyarlarca olasılık arasından kararlar veren Babylon, hastayı yönlendirecek. Bu işlem aşağı yukarı 12 mesajda hallolacak. Bu da 1.5 dk gibi bir süreye denk geliyor. Ortalama 10-12 dakikalık hasta-operatör görüşmeleriyle karşılaştırılınca oldukça kısa bir süre olduğunda herkes hemfikir.

NHS 111, tıbbi bilgisi olmayan personeller tarafından yönetildiği için Birleşik Krallık halkı tarafından sıklıkla ağır eleştiriye maruz kalıyor. Acil olmayan durumlarda hastaların ve ambulansların yanlış yönlendirilmesi milyonlarca pound zarara neden oluyor. Bu yeni sistem sayesinde hem sağlık sektörü ekonomisinde gelişmeler yaşanacağı hem de hastaların kısa sürede çare bulacağı öngörülüyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment