Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Birmingham’daki Çocuk Hastalar Dijital Takipte

Birmingham’daki Çocuk Hastalar Dijital Takipte
Kubilay Han Uluerim

Birmingham Children’s Hospital NHS Foundation Trust, yaptığı açıklamada hasta çocukları kablosuz erken uyarı sistemleriyle takibe alacağını belirtti. Kurum, Isansys Lifecare kablosuz sensörlerini kullanarak çocuk hastaların oksijen seviyesi, kalp ve solunum ritmini ölçtüğü 3 yıllık bir araştırmanın yarısına gelmiş durumda.

Bir röportaj sırasında projeden bahseden Dr. Heather Duncan, Birmingham Children’ın kablosuz sensörler ile uyarı sistemi kullanan dünyanın tek çocuk hastanesi olduğunu söylüyor. Benzer Isansys hasta takip sistemleri ise halihazırda yetişkin kanser ve inme hastaları üzerinde kullanılıyor.

Sistemin potansiyel faydalarının oldukça fazla olduğunu söyleyen Duncan, projenin daha erken aşamalarda olduğunu ve sistemin çalışmasının zor olduğunu vurguluyor. “Bu proje, çocukların kablosuz olarak ilk defa gözlemlenmesini temsil ediyor. Bu yüzden, bir markete girip raftan alabileceğimiz hazır kablosuz bir sensör ve gözlem sistemi yoktu.” diyerek yapılan çalışmanın önemine dikkat çekiyor.

Söylenilene göre, proje sırasında doğal olarak bazı sorunlar yaşanmış. Örneğin, uyuyan çocuklar, sensör olarak kullanılan tabletlere çarparak düşürmüşler. Konu hakkında konuşan Duncan, tabletlerin tıbbi cihazlardan ziyade genel tüketici için günlük kullanım amacıyla üretildiğini söylüyor. Şimdiye kadar, sensörlerin alarmları standart şekilde çalışsa da, hastanedeki çocukların çoğu yanlış alarmlara da sebep olmuş.

570 kişinin katıldığı Real-Time Adaptive and Predictive Indicator of Deterioration (Rapid) adı verilen deney, Wellcome Trust ve sağlık bakanlığı tarafından 1.8 milyon £’luk bütçe ile destekleniyor.

Submit a Comment