Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Nokia’nın Uyku Sensörü, Akıllı Ev Sistemlerini Uyku Düzeninize Göre Kontrol Edecek

Nokia’nın Uyku Sensörü, Akıllı Ev Sistemlerini Uyku Düzeninize Göre Kontrol Edecek
Derya Öztürk

Nokia, akıllı ev teknolojisiyle bağlantılı olarak çalışan yeni yatak sensörü Nokia Sleep’i tanıttı. Yatak pedinin içine yerleştirilen bu sensör, uyurken vücudunuzun içinde bulunduğu durumla ilgili veri elde ediyor ve bu verilere göre akıllı evinizi yönlendirebiliyor.

CES 2018’de tanıtılan Nokia Sleep, diğer uyku sensörlerinde olduğu gibi uyku süresini, kalitesini ve kesintileri ölçebiliyor. Bu veriler daha sonra analiz edilerek “uyku skoru” oluşturulabilmesi için Nokia’nın Health Mate uygulamasıyla senkronize edilebiliyor.

Nokia Sleep’in diğer uyku sensörlerinden farklılaştığı kısım ise uygulama ve cihazları senkronize etmeye yarayan IFTTT ile entegre edilebilir olması. Nokia Sleep ile uyku alışkanlıklarınıza bağlı olarak tetikleyicileri ayarlayabileceksiniz. Örneğin, uykuya daldığınız anda ışıkların sönmesi ve oda sıcaklığının düşmesi için sisteminizi ayarlayabilirsiniz veya uyandığınızda kapalı olan bütün perdelerin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Nokia Sleep ayrıca Amazon’un sesli asistanı Alexa ile entegre bir şekilde çalışabilecek. Yani bütün bu ayarlamaları yalnızca konuşarak da yapabileceksiniz.

Kaynak: The Verge

Submit a Comment