Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Nokia ve HUS Dijital Sağlık İçin Ortaklığa Girdi

Nokia ve HUS Dijital Sağlık İçin Ortaklığa Girdi
Kubilay Han Uluerim

Nokia Technologies, Withings’i bünyesine kattıktan bir ay geçmeden, sadece genel tüketici pazarına değil, tıbbi cihaz pazarına da gireceğini duyurmuştu. Firma, dün yaptığı açıklamada Helsinki University Hospital (HUS) ve University of Helsinki ile çalışarak, taburcu olmuş hastaların bakımı ve takibi için teknolojiler geliştireceğini açıkladı.

“Hedefimiz, hastalara ve doktorlarına gerekli bilgiyi zamanında vererek doğru kararlar almalarını sağlamak. HUS ile ortaklığımızdan büyük heyecan duyuyoruz. Artık günlük sağlık cihazları yanında klinik çözümler de üreteceğiz” diyor Nokia Dijital Sağlık Yardımcı Başkanı Cedric Hutchings.

Şirketin yaptığı duyuru pek fazla detay içermese de, Nokia, yaptığı basın açıklamasında HUS’in nöroloji departmanının Finlandiya’daki en büyük nöroloji merkezi olduğunu söylüyor. Bu merkez, beyin, omurilik, sinir sistemi ve kaslarla ilgili hastalıkların tahlil, tedavi ve rehabilitasyonu ile ilgileniyor. Merkezin en ünlü olduğu nokta ise, bu ortaklığın yoğunlaşacağı akut felç bakımı. Yüksek tansiyon genel olarak felç için en büyük risk olarak kabul edilirken, Nokia’nın Withings’i bünyesine katmasından sonra elde ettiği en önemli şey de tansiyon gözlem cihazları.

Bu ortaklığın yapacağı ilk çalışma yaz bitmeden başlayacak. Ek olarak Nokia’nın 2 hastane ile klinik deney yapacağı da açıklananlar arasında.

Submit a Comment