Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Olası Kalp Rahatsızlığınızı Tahmin Edebilmek için Verilerden Yararlanın

Olası Kalp Rahatsızlığınızı Tahmin Edebilmek için Verilerden Yararlanın
Seçil Uygungil

Doktorlar kalp hızınızı yalnızca hasta olduğunuzda ölçer ama yeni bir internet sitesi dünyada atmakta olan her kalpten bir veri tabanı oluşturmayı amaçlıyor. Bu şekilde kalbin nasıl çalıştığına dair daha fazla bilgi edinebileceğiz.

USC Center for Body Company’nin kurucusu Dr. Leslie Saxon’un teknolojiden çoğu doktordan daha iyi anlayan biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Akademisyenler, girişimciler ve yatırımcı kapitalistlerin kablosuz sağlığın geleceği için çalışmasını USC ile desteklemekle kalmadı, aynı zamanda AliveCor (iPhone ECG’nin yapımcısı) ortaklığıyla yaygın ve kablosuz kalp atış hızı ölçüm motoru araştırmasını tamamladı. AliveCor’un İphone uygulamasıyla her türlü kalp rahatsızlığı tespit edilebiliyor.

Saxon şimdilerde gözünü başka bir hedefe dikti: kişilerin AliveCor iPhone uygulaması gibi herhangi bir sensörle her kalp atışını kaydedebileceği bir internet sitesi everyheartbeat. Kişilerin sağlık durumlarını sürekli olarak görüntüleyebilmeleri için tasarlanan site, kalp atışlarını kaydedip analiz edebilir ve insanları olası sağlık problemlerine karşı uyarabilir. Saxon’un en büyük hedefi dünyadaki bütün kalp atışlarını kaydedebilmek.

Doktorlar ciddi rahatsızlıklar boyunca ve sonrasında sık sık kalp atış hızını ve ritmini gözlemler. Ancak şu ana kadar kimse genel bir popülasyonun kalp ritmini sürekli olarak ölçemedi. Birçok anormal durum oldukça basit algoritmalarla öngörülebilir. Örneğin; doğrudan hayati tehlike yaratmayan atrial fibrilasyon, genellikle hiç bulgu göstermez. Ancak inmelerin %20si dolaylı olarak bu durumdan kaynaklanır. Everyheartbeat gibi bir platform tehlikeli bir olay olmadan önce hastaları doktora gitmeleri için uyarabilir.

Submit a Comment