Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

ORGANizer ile Organ Nakli İşlemleri Hızlanacak

ORGANizer ile Organ Nakli İşlemleri Hızlanacak
Kubilay Han Uluerim

ABD’de 120.000’den fazla hasta yaşamlarını kurtaracak bir organ bekliyor. Gilbert High School mezunu bir öğrenci ise bu listeyi kısaltmak için mobil uygulama yapmak için uğraşıyor.

Gilbert’tan 2011 yılında mezun olan University of Iowa öğrencisi Eric Pahl, sağlık bilişimi üzerine doktora yapan ve ORGANizer şirketini kuran kişilerden biri.

“Her gün 22 kişi, nakil için gerekli organ bulamadığından ölüyor. Bu büyük bir problem” diyen Pahl, nakil için bir donör bulunduğunda bağışlanabilecek 8 organ olduğunu söylüyor. Lakin bunların %40’ı nakil zamanına yetişemiyor. Bunun sebebi ise kalp ve ciğerleri vücut dışında 4-6 saat hayatta kalabilmesi. Bu konudaki en büyük sorun, haberleşmenin telefon konuşmalarından ibaret olması ve yavaşlığı.

ORGANizer, zincirleme telefon konuşmalarını alıp, yerine daha basit ve hızlı mobil uygulama sistemini getiriyor. Mesela bir doktor, nakil edeceği organ hazır olduğunda bildirim alıyor ve bunu onaylaması gerekiyor. Bu sayede konuşmaya gerek kalmadan hızlı müdahale yapılabiliyor.

Kuruculardan Pahl ve Shaull, Iowa Donor Network ve LifeSource’ta nakil vakalarında uygulamayı test ediyorlar ve söylenilene göre oldukça büyük bir ilgi toplamışlar. 2 şirket de geri dönüş yaparak uygulamanın gelişmesi için belirli değişiklikler yapılmasını önermiş.

Bu teknolojinin sağlıkta diğer alanlarda da kullanılacağını söyleyen Pahl “sağlık sektöründe iletişimin standartlarını değiştirmeyi umuyoruz” diyor

Submit a Comment