Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

ABD Gazilere Yapay Zekâ Destekli Tedavi Hizmeti Sunacak

ABD Gazilere Yapay Zekâ Destekli Tedavi Hizmeti Sunacak
Özge Uçar

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hükümeti, yatarak tedavi gören gazilere daha iyi hastane hizmeti sağlayabilmek için Google’ın yapay zekâ şirketi Deepmind ile anlaştı.

Sağlık sektörü yapay zekânın en fazla etki ettiği ve hızlı yaygınlaştığı alanlardan biri. Hal böyleyken, devletler de yapay zekâyı kullanarak vatandaşlarına sunduğu sağlık bakım hizmetlerinin kalitesini arttırmak istiyor. ABD Gazi İşleri Bakanlığı ile Deepmind, hastanelerde tedavi görmekte olan gazilere daha iyi bakım hizmeti vermek için işbirliği yapacaklarını duyurdu. Deepmind’ın yapay zekâsı, 700.000 adet kişisel sağlık raporunu analiz ederek tedavi öncesinde oluşabilecek muhtemel komplikasyon ve risk faktörlerini belirleyecek.

Tıbbın sorumluluğunun sadece hastalıkları tedavi etmek değil, aynı zamanda hastalıkları önlemek olduğunu belirten Gazi İşleri Bakanlığı Sekreteri David Shulkin, “Doktorların hastalığı önleyebilmeleri için riskleri önceden belirleyebilmeleri gerekir. Bu işbirliği sayesinde ulusumuzun gazileri için daha iyi sağlık bakım hizmeti sunabileceğiz” dedi.

DeepMind’in kurucu ortağı Mustafa Süleyman, yaptığı açıklamada “Bu önemli konuda Amerikan hükûmeti ile ortak olmaktan gurur duyuyoruz” dedi ve yapay zekânın hastalar ciddi hastalık belirtileri göstermeden riskleri tespit etmek ve önlemek için büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek “Hastanın durumu kritik olduğunda hızlı müdahale önemlidir: Olabilecek en kısa sürede, doğru bilgi doğru klinisyene ulaştığında, hastalar da doğru tedaviye en kısa sürede ulaşılabilir” dedi.

Kaynak : MobiHealthNews

 

Submit a Comment