Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hekimlere Hepatit B Takibinde Kolaylık Sağlayacak Uygulama

Hekimlere Hepatit B Takibinde Kolaylık Sağlayacak Uygulama
Ceren Gülpınar

Teknolojinin gelişimiyle mobil sağlık piyasasının yükselişe geçtiği şu günlerde, sağlık uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Hepatit B hastalığına yakalananlar için durumu kontrol altında tutmayı kolaylaştıracak bu yeni uygulamayla, hastalığa yakalananların sayısının azaltılması bekleniyor.

Uygulama, Hepatit B oranları yüksek olan hastalar için oluşturulmuş bir eğitim aracı niteliğinde. Uygulamanın lansmanı ilk olarak Galiwinku-North Territory’de bulunan yerli topluluğa yapıldı. Menzies School of Health Research tarafından Kuzey Avustralya’da hepatit B’ye yakalanan hasta sayısının %10 ile %20 arasında bir orana sahip olduğu açıklandı ve yerlilerin konuşma dilinin hastalığa işaret etmek için bir engel olduğu söylenildi.

Yerli sağlık çalışanı Sarah Bukulatjpi-Yolngu Matha, bu uygulamanın yerel dilde olmasının halk için çok önemli olduğunu dile getirdi. Sarah’nın söylediklerine göre bölgede yaklaşık 200 kişide hepatit B virüsü var. Bu toplum için büyük bir sorun teşkil ediyor ve doktorlar hepatit B’li hastaların teşhis edilmesi için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyorlar.

Toplum sağlığı için insanların virüsün ne olduğunu ve toplumdaki hastaların bu virüs tarafından nasıl etkilenebileceğini bilmeleri gerekiyor. Menzies School of Health Research lider araştırmacılarından Doktor Josh Davis, yıllardır ekibiyle böyle bir uygulama oluşturmak için çalışmalarda bulunduğunu söyledi. “Doktorlardan hemşirelere toplumda hepatit B virüsü bulunan hastalar da dahil olmak üzere, hastalıkla ilgili yeterli bilgiye sahip değildik. Ancak bu uygulama her iki taraf için de açıklayıcı ve eğitici nitelikte bir çalışma oldu.” dedi.

Araştırma ekibinin lideri Doktor Jane Davies, uygulamanın yerli sağlık çalışanlarının, hastalar ile enfeksiyon ve tıbbi kavramları tartışmasına yardımcı olacağını söyledi.

Temelde virüsün nasıl olduğunu anlatmakla işe başlayan uygulama, vücudunuza virüsün nasıl girebileceğinden, girdikten sonraki ilk belirtilerinden ve sonraki zaman diliminde nasıl sonuçlar doğuracağından bahsedecek.

Galiwinku’daki virüsün biraz daha farklı etkileri olduğunu söyleyen WHO Virüs Referans ve Araştırma İşbirliği Merkezi Müdürü Profesör Stephen Locarnini: “Aldığımız örneklerle virüsün tipini test ettik. Bu halk sağlığında tıbbi müdahalenin doğru şekilde yapılması için çok önemli. Bunu sağlayabilmek, bize tıp alanında yeni müdahaleleri yapabilme ve etkili sonuçlar elde edebilme imkanı sağlayacaktır.” diyerek uygulamanın önemini vurguladı.

Submit a Comment