Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Otopside Neşterin Yerini 3D Yazılımlar Alıyor

Otopside Neşterin Yerini 3D Yazılımlar Alıyor
Seçil Uygungil

İnsanoğlunun ölüme ve anatomiye merakı M.Ö 3000 yılına kadar dayanır. O dönemlerde Antik Mısırlılar her ne kadar dini mumyalama ritüelleri için ölüyü açıyor olsa da, bu ritüellerin anatomiye katkısı olduğu bir gerçek. Ancak tıbbi açıdan otopsiler tarihimize Antik Yunan ve Antik Roma ile birlikte geçmiştir. Tabi ki o dönemde otopsi için belirlenen etik kurallar veya kanunların olup olmadığı tartışılabilir ancak günümüzdeki otopsiler genellikle belirli etik kurallar ve kanunlar doğrultusunda gerçekleşmekte. Bunda yöntemlerin ve teknolojinin geliştirilmesinin de çok büyük bir payı var.

Dünyada her yıl yaklaşık 70 milyon civarı insanın hayatını kaybettiği ve bunların yaklaşık %10’unun tıbbi ve hukuki açıdan otopsi gerektirdiğini düşünürsek, sağlık alanında geliştirilen inceleme yöntemlerinin ve teknolojilerin bu alanı da şekillendirmesi gerektiğini tahmin edebiliriz. Bu tür konularda inceleme için en çok kullanılan alet uzun bir süredir neşterdi. Ancak teknolojinin hayatımıza katmış olduğu 3D tarayıcıları sayesinde belki de artık neştere veda etmenin zamanı gelmiş olabilir.

Malezya’nın Kuala Lumpur Hastanesi’ndeki çalışanlar otopsilerini 3D tarayıcılarıyla gerçekleştiriyorlar. InfoValley şirketinin geliştirdiği 3D yazılım programı iGene, herhangi bir MR ya da bilgisayarlı tomografi cihazları aracılığıyla otopsilerin dijital ortamda gerçekleştirilmesini sağlıyor. Şirketin sahibi olan girişimci Matt Chandran ise bu yeni uygulamanın neştere karşı dini kesimleri yatıştıracağını ve onların da 3D otopsileri onaylayacaklarını düşünüyor.  Uygulama cesetteki kırıkları, mermileri veya bıçak yaralarını çok daha hızlı bir şekilde tespit edebiliyor. Aslında bu 3D tarayıcıları ile otopsi inceleme ilk olarak İsviçre’de denenmiş ve başarılı olmuştur ancak buna rağmen yeteri kadar rağbet görmemiştir.

Comments

  1. OpDrMuratMOLU

    Tıbbi etik ve “insanın ölüsüne bile saygı” söz konusu olunca güzel bir uygulama olur.

Submit a Comment